Göksu Kapı Blog

Yükleme Körüğü lojistik sektöründe yük taşıma işlemlerinde kullanılan bir araçtır. Yükleme Körükleri araçlar ve depolar arasında bağlantı sağlayarak yüklerin güvenli, hızlı ve etkili bir şekilde aktarılmasını mümkün kılar. Yükleme Körüklerinin Avantajları ve Güvenlik Özellikleri Nelerdir?... Yazımız içerisinde bu konulara değinmeye çalışacağız.

Günümüzde Yükleme Rampaları ile birlikte en fazla tercih edilen Yükleme Sistemlerinden biri olan Yükleme Körükleri işletmelere pek çok faydayı bir arada sunmaktadır. Yükleme Körüğü kullanıldığında firmaların sahip olduğu avantajları;

 • Yükleme Körüğü araçlar ve depolar arasındaki boşlukları kapatır. Bu sayede yüklerin düşmesi, kayması veya zarar görmesi engellenir. Ayrıca yüklerin nemlenmesi veya ısı kaybı yaşamasının önüne geçilir.
 • Yükleme Körüğü yüklemeleri hızlandırır. Araçlar daha kolay yanaşabilir ve yükler daha hızlı aktarılabilir. Bu sayede zaman ve maliyet tasarrufu sağlanır.
 • Yükleme Körüğü yüklemeleri daha etkili yapar. Yükler daha düzgün, hassas ve kolay bir şekilde yerleştirilebilir. Bu sayede yük kapasitesi artar ve müşteri memnuniyeti üst seviyeye çıkarılır.
 • Yükleme Körüğü çalışanların güvenliğini artırır. Yükleme esnasında meydana gelecek kazalar, yaralanmalar veya hırsızlıklar önlenir. Ayrıca çalışanların sağlığı da korunur.

şeklinde ifade edebiliriz.

Yükleme Körükleri işletmelerin ihtiyaçları ve entegre edilecekleri alanların fiziki durumları göz önüne alınarak farklı tiplerde üretilebilir. Bu sayede her işletmenin arzu ettiklerinin %100 e yakın karşılayacak Yükleme Sistemleri elde edilir.

Günümüzde en fazla tercih edilen Yükleme Körükleri arasında;

 • Sabit Yükleme Körükleri : Yükleme Körükleri depo duvarına sabitlenir ve hareket etmez. Araçlar yanaştığında yüklemeler manuel olarak yapılır.
 • Hareketli Yükleme Körükleri : Bu tip Yükleme Körükleri depo duvarına monte edilir ancak hareket edebilir. Araçlar yanaştığında yüklemeler otomatik olarak yapılır.
 • Şişirilebilir Yükleme Körükleri : Bu tip Yükleme Körükleri depo duvarına monte edilir ancak şişirilebilir. Araçlar yanaştığında yüklemeler otomatik olarak yapılır.

bulunmaktadır.

Göksu Kapı kalitesiyle her projenin ihtiyacı ve yapısı göz önünde bulundurularak farklı modellerde üretilebilen Yükleme Körüğü modelleri hakkında Teknik Bilgileri, Görselleri, Videoları ve Broşürleri goxu.com.tr/yukleme-korukleri bağlantısına tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Göksu Kapı tarafından GOXU markası altında projeniz için en uygun Yükleme Körüğünün üretilmesi ve Yükleme Körükleri hakkında aklınızdaki tüm soruların tecrübeli personelimiz tarafından yanıtlanması için Hemen Bize Ulaşınız...

Yükleme Körüklerinin Güvenlik Özellikleri Nelerdir 

Yükleme Körükleri yük taşıma araçları ile depo veya fabrika arasında bir bağlantı sağlayan, yüklemenin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan esnek yapılardır. Bu körükler yük taşıma aracının hareketine uyum sağlayarak yükleme alanının hava sızdırmazlığını korur ve yüklemenin hijyenik koşullarda yapılmasını sağlar.

Yükleme Körükleri farklı boyutlar, sertlikte ve malzemede üretilebilir. Yükleme Körüklerinin Güvenlik Özellikleri yükleme işleminin insanlar ve malzeme açısından zarar görmemesini sağlamak için önemlidir. Yükleme Körüklerinin güvenlik özellikleri arasında;

 • Yükleme Körükleri yük taşıma aracının yuvarlanmasını veya kaymasını önlemek için sabitleme sistemleri ile donatılmalıdır. Bu sistemler hidrolik veya pnömatik kilitler, zincirler veya halatlar olabilir.
 • Yükleme Körükleri yük taşıma aracının yükselmesini veya alçalmasını dengelemek için esnek olmalıdır. Bu sayede yükselme veya alçalma sırasında oluşabilecek boşluklar kapatılır ve yükselme veya alçalma sınırı belirlenir.
 • Seyyar Rampa yükselme veya alçalma sınırının asılmasını önlemek için emniyet valfleri ile donatılmalıdır. Bu valfler basınç fazlasını tahliye ederek yükselme veya alçalma sınırının asılmasını engeller. Ayrıca yükselme veya alçalma sınırına ulaşılması durumunda alarm verir.
 • Yükleme Körükleri yangın tehlikesine karşı dayanıklı malzemeden yapılmalıdır. Bu malzeme alev almaz veya alev geciktirici özellikte olmalıdır. Ayrıca yangın durumunda kendiliğinden kapanabilen veya uzaktan kumanda edilebilen yangın kapakları ile donatılmalıdır.
 • Yükleme Körükleri elektrik çarpmasına karşı izole edilmiş olmalıdır. Elektrikli ekipman türleri topraklama ve koruma sistemleri ile bağlanmalıdır. Ayrıca elektrik kesintisi gibi hallerde acil durum aydınlatması sağlanmalıdır.

belirtilebilir.

Yükleme Körükleri Çalışan ve Ekipman Güvenliğini Sağlamak için Nasıl Tasarlanır 

Yükleme Körükleri depo ve kamyon arasındaki boşluğu kapatmak ve yükleme - boşaltma işlemlerini daha güvenli, verimli ve hijyenik bir şekilde yapmak için kullanılan mekanik yapıda sistemlerdir. Bu körükler Yükleme Rampası ile birlikte çalışarak araçların yanaştığı noktada sızdırmazlık sağlar ve dış etkenlerden korur. Bu sayede enerji kaybı, hava kirliliği, ürün hasarı, çalışan yaralanması gibi riskler azaltılır.

Yükleme Körükleri Nasıl Tasarlanır 

Yükleme Körükleri genellikle PVC kanvas veya branda gibi dayanıklı ve esnek malzemelerden yapılır. Körüklerin üstü ve yanları açık gri renkte olurken ön yüzleri mavi veya siyah renkte olabilir. Körüklerin ön yüzleri araçların çarpma veya sürtünme gibi darbelere karşı dayanıklı olması için 3 mm. kalınlığında olur.

Yükleme Körükleri metal bir çerçeve üzerine entegre edilmektedir. Çerçeveyi taşıyıcı barları daldırma galvanizli 30x60 profillerden oluşur. Çerçeve yükleme alanının duvarına veya tavana sabitlenir. Çerçevenin hareketli parçaları yaylı veya hidrolik sistemlerle çalışır.

Yükleme Körüğü şişme veya mekanik olarak 2 farklı şekilde tasarlanabilir. Şişme Körük hava pompası ile şişirilerek araçla sızdırmazlık sağlar. Mekanik Körük ise elle veya otomatik olarak açılıp kapanarak araçla temas eder.

Yükleme Körükleri yükleme alanının yapısına, araçların boyutlarına ve yüklenen ürünlerin ana özelliklerine göre farklı ebatlarda ve fonksiyonlarda tasarlanabilir. Örneğin; gıda sektöründe kullanılan Yükleme Körükleri ısı kaybını önlemek ve hijyen sağlamak için daha sıkı sızdırmazlık gerektirir.

Göksu Kapı tarafından üretilen Yükleme Sistemlerinin tasarımı ve imalatı sürecinde dikkate alınan hususlar ile ilgili detayları bağlantısına tıklayarak inceleyebilir, Yükleme Körüklerinin tarihi ve gelişim süreci hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yükleme Körükleri Neden Önemlidir 

Yükleme Körükleri yükleme - boşaltma işlemlerinin daha güvenli, verimli ve hijyenik bir şekilde yapılmasını sağlayarak hem işletmeler hem de çalışanlar için birçok avantaj sunar. Yükleme Körükleri ile birlikte işletmelere sunulan avantajlar arasında;

 • Enerji Kaybının Önlenmesi : Yükleme Körükleri depo ve kamyon arasındaki boşluğu kapatarak ısı kaybını azaltır. Bu sayede bir yandan enerji tasarrufu sağlanırken diğer taraftan iklimlendirme sistemlerinin ömrü uzar.
 • Hava Kirliliğinin Azalması : Yükleme Körükleri depo ve kamyon arasındaki boşluğu kapatarak toz, kir, egzoz gazı gibi hava kirleticilerinin içeri girmesini engeller. Bu sayede hem çalışma ortamının kalitesi artar hem de çevre korunur.
 • Ürün Hasarının Azalması : Yükleme Körükleri depo ve kamyon arasındaki boşluğu kapatarak yağmur, kar, rüzgar gibi olumsuz dış etkenlerin ürünler üzerindeki negatif etkilerini minimuma indirir.
 • İş Verimliliğinin Artırılması : Yükleme Körükleri kullanıldıkları işletmelerde iş kolaylığı ve verimliliği bir arada sunarak daha kısa sürede daha fazla lojistik operasyon yapma şansı tanımaktadır.
 • Çalışan - İşyeri Güvenliği : Yükleme Körükleri entegre edildiği alanlarda çalışan, ürün ve işyeri güvenliğini maksimuma çıkarır.

Yukarıda Yükleme Körüklerinin işletmelere sağladığı avantajların bir kısmını belirtmeye çalıştık. Sizde GOXU Yükleme Körükleri ile işyerinizde verimliliği, güvenliği ve estetiği aynı anda artırmak isterseniz İletişim bağlantısını kullanarak uzman ekip arkadaşımız ile anlık irtibat kurabilirsiniz.

Yükleme Körükleri ile İşçi Güvenliğini Artırma 

Yükleme Körükleri depo ve kamyon arasındaki boşluğu kapatarak yükleme ve boşaltma işlemlerini daha güvenli ve verimli bir şekilde yapılmasını sağlayan sistemlerdir. Yükleme Körükleri yüklerin yağmur, kar, rüzgar, toz gibi dış etkenlerden korunmasına yardımcı olurken, aynı zamanda enerji kaybını önler ve çalışma ortamının hijyenini arttırır.

Yükleme Körükleri farklı malzeme ve fonksiyonlara sahip olarak üretilebilir. PVC kanvas, alüminyum profil, elektro galvanizli metal aksam gibi dayanıklı ve kaliteli malzemelerden yapılan Yükleme Körükleri ani darbelere karşı dirençlidir. Şişme Körükler ise özellikle gıda sektöründe tercih edilen bir modeldir. Şişme Körükler donmuş gıdaların yüklemesinde ısı kaybını önleyerek gıdaların sağlıklı bir şekilde nakledilmesine olanak sağlar.

Yükleme Sistemleri işçi güvenliğini arttırmak için de önemli bir rol oynar. Yükleme Körükleri sayesinde işçiler yükseklik farkı olan araçlara veya boşaltma noktalarına kolayca erişebilir ve yük indirip bindirme işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilir. Yükleme Körükleri iş kazalarını azaltmak ve iş verimliliğini yükseltmek için etkili bir çözüm sunar.

Yükleme Körükleri hakkında daha fazla bilgi almak için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz. Sizlere Göksu Kapı kalitesiyle üretilmiş ve işletmenizin ihtiyaçlarını %100 karşılayacak en başarılı Yükleme Körüğü Modellerini sunmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Yükleme Körüğü lojistik sektöründe yük taşıma işlemlerinde kullanılan bir araçtır. Yükleme Körükleri araçlar ve depolar arasında bağlantı sağlayarak yüklerin güvenli, hızlı ve etkili bir şekilde aktarılmasını mümkün kılar.

Yükleme Körüklerinin işletmelere sunduğu avantajlar arasında;

 • Enerji Tasarrufu,
 • Estetik Tasarım,
 • Maksimum Güvenlik,
 • Ses & Isı Yalıtımı,

gösterilebilir.