Göksu Kapı Blog

Yükleme Rampası ürün, araç, hayvan gibi taşınması gereken maddelerin yüklendiği yerlerde taşıma aracı ve yükleme alanı arasındaki kot farkının ortadan kaldırılmasını sağlayan, kullanım amacına göre birçok farklı çeşidi bulunan iş hayatına yardımcı bir üründür.

Yükleme Rampası;

 • Kullanım amacı,
 • Yükleme alanı,
 • Taşınacak malzeme,

gibi değişkenler göz önünde bulundurularak birçok farklı yapıda üretilmektedir.

Taşıma kapasiteleri ihtiyaca göre 7 ila 15 ton arasında değişebilmekte olan Yükleme Rampası sunduğu kullanım kolaylığı sayesinde iş verimini artırmaktadır. Yükleme Rampası platformlarında kullanılan damla desenli sac sayesinde patinaj ihtimali engellenerek forkliftlerin manevra şansları artırılır.

Yükleme Rampasına ihtiyaç duyulan projelerde yerleşke daha yapım aşamasında iken hangi rampa türünün kullanılması gerektiği hakkında gerekli inceleme yapılmalıdır. Bu sayede rampalar için gerekli olabilen çukur tarzı detaylar önceden belirlenebilir.

Günümüzde en sık tercih edilen Yükleme Rampası Çeşitleri arasında;

 • Seyyar Yükleme Rampası,
 • Hidrolik Yükleme Rampası,
 • Menteşeli Yükleme Rampası,
 • Teleskopik Yükleme Rampası,
 • Dik Yükleme Rampası,

gösterilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz her bir Yükleme Rampası türünün diğerlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu noktada önemli olan projenin yapısına ve kullanım amacına en uygun Yükleme Rampası Modelinin tespit edilmesidir.

Örneğin flap uzunluğu yetersiz geldiğinde Menteşe Rampa yerine Teleskopik Rampa tercih edilebilir. Rampa seçimi proje bitiminde yapılacaksa Dik Rampa tercih edilmesi daha doğru olur. Çünkü Dik Rampada kasa olmadığı için ekstra işe ihtiyaç duyulmaz.

Ayrıca düz ayak yapılan projelerde en uygun rampa türü Seyyar Rampa yani Mobil Rampa olmaktadır. Taşınması kolay olacak şekilde tasarlanan bu rampalar işletmenin herhangi bir bölümünde kullanılabilir. Göksu Kapı olarak uzun yıllardır tecrübeli ekibimiz projelerin mimari yapısına en uygun olacak şekilde estetik, kullanışlı ve dayanıklı Yükleme Rampaları üretmektedir.

Üretimine devam ettiğimiz Yükleme Rampalarının modellerine, teknik özelliklerine, ürün videolarına ve broşürlerine goxu.com.tr/yukleme-rampalari bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yükleme Rampası

Seyyar Rampa 

Seyyar Yükleme Rampası ya da Mobil Yükleme Rampası olarak ifade edilen bu ürün kot farkı olmayan, düz ayak diye tabir edilen lakin forklift kullanımı gerektiren yerlerde tercih edilen Yükleme Rampası çeşididir. Mobil yani taşınabilir ürün olarak bilinen Seyyar Rampa avantajlı bir Yükleme Rampası modelidir. Ortalama 10 m. rampa uzunluğu bulunan bu üründe 7 ila 10 derecelik rampa açısı yeterli olmaktadır.

Seyyar Rampa kullanım amacına göre farklı ağırlıklara dayanabilecek yapıda üretilmektedir. Forklift rampada kaymadan hareket edebilsin diye sacın kilitli olması gerekir. Genellikle mavi renkte üretilen Seyyar Rampa müşterinin isteğine bağlı olarak arzu edilen RAL renginde akrilik boya ile boyanabilir. Günümüzde Seyyar Rampalar fabrika sevkiyat alanlarında düz ayak sevkiyat yapılan bölgelerde kullanılır.

Seyyar Rampalar ile ilgili tüm detaylara değindiğimiz yazımıza goxu.com.tr/seyyar-rampa bağlantısından erişebilirsiniz...

Seyyar Rampa

Menteşeli Rampa 

Menteşeli Yükleme Rampası işletmelerin yükleme alanlarında araç ve zemin arasındaki kot farkını ortadan kaldırıp, güvenli, konforlu bir yükleme imkanı sunmak için kullanılan Yükleme Rampası türüdür. Menteşeli Rampalarda flap açılışı için ön kısımda ortalama 40 cm. lik bir alan gereklidir. Bu alanı fazla bulan işletmeler Teleskopik Rampa kullanmayı tercih edebilirler.

Menteşeli Rampa modellerinin en sık kullanıldığı alanlar arasında;

 • Fabrikaların sevkiyat bölümleri,
 • İşletmelerin yükleme - boşaltma alanları,
 • Depo girişleri,

gösterilebilir.

Menteşeli Rampa

Teleskopik Rampa 

Teleskopik Yükleme Rampası beton içine gömüldüğü için hiçbir yer kaplamayan, estetik tasarımı ve hidrolik ekipmanların uyumu sayesinde oldukça kullanışlı olan dili uzun Yükleme Rampası çeşididir. Teleskopik Rampa modelleri özellikle konteynır yüklemelerinde Menteşeli Rampa dilinin yetmediği durumlarda oldukça kullanışlı çözümler sunmaktadır.

Teleskopik Yükleme Rampaları hidrolik üniteye komut veren kumanda sistemleri vasıtasıyla çalışmaktadır. Bu Yükleme Rampası modelleri teknik özellikleri sayesinde her yükseklikteki araçtan yükleme - boşaltma yapılabilmesini sağlar. Teleskopik Rampa modellerinin en sık kullanıldığı alanlar arasında;

 • Fabrikaların sevkiyat alanları,
 • Ticari yapıların yükleme - boşaltma kısımları,
 • Depo giriş - çıkışları,

gösterilebilir.

Teleskopik Rampa

Dik Rampa

Dik Yükleme Rampası proje tamamlandıktan sonra Yükleme Rampası ihtiyacı oluşan durumlarda tercih edilen rampa çeşididir. Menteşeli Yükleme Rampası ve Teleskopik Yükleme Rampası modellerinde gerekli olan çukur detayının bu modelde gerekmemesi sayesinde tamamlanan projelerde sonradan Yükleme Rampası gerektiğinde en doğru seçenek Dik Yükleme Rampası olur. Dik Rampa modelleri özellikle proje ve inşaat sonrası karar verilen durumlarda, fabrika sevkiyat alanlarında kullanılır.

Dik Rampa

Yükleme Rampası Ölçüleri 

Yükleme Rampası depo benzeri endüstriyel kullanım alanlarında yükleme - indirme yapılacak platform ile araç arasındaki yükseklik farkını ortadan kaldırmak için kullanılan seviye ayarlayıcı platformlara verilen addır. Yükleme Rampası modelleri yüksek taşıma kapasitesine sahip, hidrolik pompa yardımıyla çalışan yapıdadır. Aktif olarak kullanılmadığı zaman kapatılıp zemin ile aynı seviyeye getirildiği için oluşabilecek kazaların önüne geçilmiş olur.

Gıda sektöründe ve endüstriyel alanlarda ürün, hayvan ve araç taşınması sürecinde büyük kolaylık sağlayan Yükleme Rampaları Ölçüleri kullanım amacına göre farklılık gösterir. Yükleme Rampası Ölçüleri değişime neden olan durumlar arasında;

 • Kullanılacak binanın niteliği,
 • Taşınacak malın ağırlığı,
 • Isı yalıtımı ihtiyacı,
 • Taşımada kullanılan aracın tipi,

gösterilebilir.

İşletmelerin talepleri ve ihtiyaçları göz önüne alındığında en sık sipariş edilen Yükleme Rampası Ölçüleri uzunluğu 2,5 metre, genişliği 2 metre ebatlarında olan modellerdir. Genellikle üretimi talep edilen ölçüleri belirtmekle birlikte firmaların kullanım ihtiyacı göz önünde bulundurularak farklı boyutlarda Yükleme Rampaları üretilmektedir.

Yükleme Rampası Fiyatları 

Göksu Kapı olarak ürettiğimiz farklı boyutlardaki Yükleme Rampası ve Körükleri ticari yaklaşımımız gereği işletmelere üst düzey kalite ve en uygun fiyatlarla sunulmaktadır. Yükleme alanı ve araç arasında sağlıklı bağlantının kurulmasını sağlayan, işletmenin ihtiyaçlarına göre özel olarak üretilen Yükleme Rampası Fiyatları bazı faktörler göz önünde bulundurularak değişiklik göstermektedir.

Yükleme Rampası Fiyatları 2024 yılında değişime neden olan faktörler arasında;

 • Yükleme alanı ile araç arasındaki kot farkı,
 • Yüklenecek malzemelerin ağırlığı ve yükleme sıklığı,
 • Kullanılacak Yükleme Rampası çeşidi,

belirtilebilir.

2024 Yükleme Rampası Fiyatları ile ilgili bilgi almak, firmanıza en uygun Yükleme Rampası türünü uzman ekibimizden destek alarak belirlemek için Web Sitemizdeki Whatsapp Butonuna Tıklayıp Bize Mesajınızı Hızla İletebilir, Anlık Yanıt Alabilirsiniz.

Yükleme Rampası Çeşitleri 

Yükleme Rampaları birçok farklı alan için değişik kullanım amaçları göz önüne alınarak üretilmektedir. Bu ürün kullanım amacına göre farklı isimlerle anılabilmektedir. Teknik literatür göz önüne alındığında Yükleme Rampaları Seyyar, Menteşeli, Teleskopik ve Dik olmak üzere 4 sınıfta incelenebilir. Bunun dışında Yükleme Rampası Kullanım Alanı göz önünde bulundurulduğunda;

 • Tır Yükleme Rampası
 • Hayvan Yükleme Rampası
 • Motosiklet Yükleme Rampası
 • Kamyon Yükleme Rampası
 • Atv Yükleme Rampası
 • Forklift Yükleme Rampası
 • Konteynır Yükleme Rampası
 • Tomruk Yükleme Rampası

gibi birçok farklı şekilde ifade edilebilir.

Yükleme Rampaları ile birlikte Yükleme Sistemleri kapsamında üretilen Yükleme Körükleri ile ilgili Teknik Özellikleri, Broşür ve Görselleri goxu.com.tr/yukleme-korukleri bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yükleme Rampası ürün, araç, hayvan gibi taşınması gereken maddelerin yüklendiği yerlerde taşıma aracı ve yükleme alanı arasındaki kot farkının ortadan kaldırılmasını sağlayan, kullanım amacına göre birçok farklı çeşidi bulunan iş hayatına yardımcı bir üründür.

Yükleme Rampası üretimi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de İş Güvenliğidir. Yükleme Rampasını kullanacak kişilerin güvenle çalışabilmesi için;

 • Doğru Tasarım,
 • Yükleme - İndirme Trafiği Belirleme,
 • Araç Sabitlenme,
 • Düşme Önleyici Sistemler,
 • Uygun Aydınlatma Sistemi,
 • Temizlik Prosedürleri,
 • Personel Eğitimi,

hususlarına eğilmeli ve göz önünde bulundurup üretim yapılmalıdır.

Yükleme Rampası üretilip kullanılacağı projeye uygun halde montajı yapıldıktan sonra yasalarla belirlenen periyotlar içerisinde bakımının ve kontrollerinin yapılması çalışanların sağlığı için çok önemlidir.

Göksu Kapı olarak ürettiğimiz tüm Yükleme Rampası modellerinin kullanım kılavuzunu firmalara sunmaktayız. Bunun dışında web sitemizde uzmanlarımız tarafından yazılan makaleleri inceleyerek aklınızdaki sorulara yanıt bulabilir, iletişim kanallarımızdan bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Göksu Kapı olarak uzun yıllardır üretimine devam ettiğimiz Yükleme Rampası ve Körükleri uzman ekibimiz tarafından sizinle yapılan görüşme ve proje incelemesi sonrası yapılmaktadır.

İşletmenin ihtiyacına ve projesine en uygun Yükleme Rampası çeşidi, doğru ölçüler belirlenerek üretilmekte ve kurulumu gerçekleştirilmektedir.