Göksu Kapı Blog

Yangın Kapısı farklı amaçlarla inşa edilen binaların yangından korunması için yapılan çalışmalarda en önemli rolü üstlenen yangın güvenliği ünitesidir. Barınma, çalışma veya depolama amacıyla kullanılan binalarda oluşabilecek yangın vakalarında çalışanların, konaklayanların ve çevrede bulunanların sağlığını korumaya yarar.

Yangın vakalarında insanların binaları sağlıklı şekilde terk etmelerini sağlayan Yangın Çıkış Kapısı kullanılacağı yapıya özel olarak farklı modellerde üretilmektedir. Yangın Kapısı temel amacı insanların zarar görmeden binadan ayrılarak dışarıya veya yangın merdivenlerine ulaşabilmesidir.

Binada bulunan kişilerin ısı ve dumandan etkilenmeden dışarıya veya yangın merdivenlerine ulaşmasını sağlayan Yangın Kapısı modelleri kendi içerisinde tek kanatlı, çift kanatlı ve panik barlı Yangın Kapıları olarak sınıflandırılmaktadır.

Göksu Kapı olarak uzun yıllardır uzman ekibimiz eliyle üretimini yaptığımız Yangın Kapılarının başarısı ile diğer Yangın Kapısı Firmaları ve Yangın Kapısı Üreticileri arasından yüksek kalite, dayanıklılık, %100 projeye uyum ve uygun fiyat politikamız ile ayrışmaktayız.

Bununla birlikte Yangın Kapısı üretimi sürecinde uzman ekibimiz tarafından proje alanında gerçekleştirilecek inceleme sonucunda kapının ölçüsü ve kullanılması gereken aksesuarlar konusunda karar verilmektedir.

Yangın Kapısı

Dolgu kullanılarak kapı boşluğuna yerleştirilen kasalara menteşeler aracılığı ile tutturulan kapı kanatları, acil durumlarda kolay açılacak şekilde Yangın Kapısı emniyet kilidi ile güvenli hale getirilmektedir. Yangın Kapısı üretimi konusunda uzman personelimiz tarafından kaleme alınan bu yazımızda;

 • Yangın Çıkış Kapısı
 • Yangın Kapısı Fiyatları
 • Yangın Kapısı Modelleri
 • Yangın Kapısı Özellikleri
 • Yangın Kapısı Kilidi
 • Yangın Kapısı Ölçüsü
 • Yangın Kapısı Kolu
 • Yangın Kapısı Menteşesi
 • Yangın Kapısı TSE Belgesi
 • Yangın Kapısı Kullanım Alanları

gibi konularda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Sizde projenizde ihtiyacınız olan ve yapınıza %100 uyum sağlayacak Yangın Kapılarına Göksu Kapı kalitesiyle sahip olmak; dayanıklı, estetik kapılara en uygun fiyatlarla sahip olmak için İletişim bağlantısına tıklayarak personellerimizden anlık bilgi alabilirsiniz.

Yangın Çıkış Kapısı 

Yangın Çıkış Kapısı halk arasında Acil Çıkış Kapısı olarak da ifade edilen;

 • yangının etkisiyle oluşan ısı ve dumanın farklı bölgelere geçişinin önlenmesi,
 • yangın merdivenlerinin alev ve dumandan korunması,
 • insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması,

için kullanılan yangına karşı alınan önlemlerin en değerli bölümüdür.

Yangın Çıkış Kapısı binadaki insanların sağlığını korurken, duman ve alevin dış ortamdan izole edilmesini sağlar. Bu kapılar sayesinde insanların yangın vakası görülen binadan güvenli bir şekilde tahliye edilmesini amaçlar.

Yangın ve acil durum olaylarında bina içi kaçış koridorları ve yangın merdivenleri, alev ve dumandan özenle korunmalıdır. Bu nedenle yangın mühendisliğine ve tüzüklerine uygun yangın merdivenleri oluşturulup, ısı ve duman geçirmeyen özel Yangın Çıkış Kapıları ile korunmalıdır.

Yangın Çıkış Kapıları ile ilgili tüm detaylara değindiğimiz blog yazımıza goxu.com.tr/yangin-cikis-kapisi bağlantısına tıklayarak erişebilirsiniz.

Yangın Çıkış Kapısı

Yangına Dayanıklı Kapı

Yangına Dayanıklı Kapı farklı amaçlara hizmet etmek için üretilen birçok yapının yangın gibi durumlarda güvenliğini sağlamak için kullanılan kapı mekanizmalarıdır. Okul, hastane, ofis, banka veya yaşam alanları fark etmeksizin tüm mekanlarda güvenliğin sağlanması için akla ilk gelen seçeneklerden birisi Yangına Dayanıklı Kapı sistemlerdir.

Yangın vakaları birçok yapıda en sık karşılaşılan ve ciddi tehlikelere yol açan afetlerden birisi olarak gösterilebilir. Yangına Dayanıklı Kapı modelleri ile tüm yaşam ve çalışma alanlarında güvenliğin sağlanması amaçlanır. Kapı sistemlerinin yangın benzeri afet anlarında hem kaçış hem güvenlik hizmeti sunması onları çok değerli hale getirmiştir.

Uluslararası testlerden geçen ve gerekli sertifikalara sahip olan Yangına Dayanıklı Kapılar yangın gibi afetlerde emniyet sağladığı gibi ses yalıtım özelliği sayesinde yapıların bölmeleri arasında gürültü gibi istenmeyen etmenlerin geçişini engeller. (Otomatik Kapı)

Yangına Dayanıklı Kapı modelleri kendi içlerinde 30 dakika, 60 dakika, 90 dakika ve 120 dakika yangın dayanımı sağlayan kapılar olarak sınıflandırılmaktadır. Bununla birlikte Yangın Kapısı üretiminde kullanılan malzeme göz önüne alınarak ahşap, cam, çelik, alüminyum gibi maddelerle birlikte de Yangına Dayanıklı Kapılar anılmakta ve sınıflandırılmaktadır.

Göksu Kapı tarafından üretilen Yangına Dayanıklı Kapı modellerinden birisine sahip olmak, projenize uygun boyutlarda ve özelliklerde Yangın Kapıları sayesinde güvenli mekanlar oluşmasına katkı sağlamak için İletişim metnine tıklayarak veya sol altta Whatsapp butonuna dokunarak uzman personelimiz ile anlık mesajlaşabilirsiniz.

Yangına Dayanıklı Kapılar ile ilgili her detaya değindiğimiz yazımıza goxu.com.tr/yangina-dayanikli-kapi bağlantısına tıklayarak erişebilirsiniz.

2024 Yangın Kapısı Fiyatları 

Yangın Kapısı Fiyatları kapının entegre edileceği alanın büyüklüğü ve istenilen özellikler göz önünde bulundurulduğunda değişkenlik göstermektedir. Kapının estetik yapısı ve arzu edilen aksesuarların kullanımı fiyatı direkt olarak etkilemektedir. 

2024 Yangın Kapısı Fiyatları kapı üretiminde kullanılacak malzeme kalitesi ve kapının ölçüsüne bağlı olarak yükselmektedir. Yazımızda size açıklamaya çalıştığımız menteşe, kilit, kol gibi mekanizmalar ve kanat sayısı fiyatlarda farklılıklara yol açmaktadır.

Göksu Kapı olarak üretimini yaptığımız Yangın Kapılarını en kaliteli malzemeleri kullanarak talep edilen yapıda imal edip, montaj ve tamir süreçlerinde gerekli mekanizmaların tedarik edilmesi sürecinde de sorumluluk alıyoruz.

Türkiye'nin en tecrübeli Yangın Kapısı Firmaları arasında yer alan Göksu Kapı tarafından şartnamelere ve projenize %100 uyumlu Yangın Kapısının üretiminin yapılması isterseniz +90 216 466 89 89 numaralı telefonu arayarak uzman ekibimizle görüşebilirsiniz.

Yangın Kapısı Kilidi

Yangın Kapısı Kilidi kapının kendiliğinden kapanması ile birlikte devreye giren, ısı ve dumanın diğer tarafa geçmesini önleyen Yangın Kapısı Mekanizmalarının en önemlilerinden birisidir. Bu kilit sayesinde Yangın Kapısı sıkı sıkıya kapanmaktadır.

Yangın gibi acil durumlarda içeriden hafif bir dokunuşla açılabilen Yangın Kapısı Kilidi normal durumlarda kapının açılmasını önleyici nitelikte üretilmektedir. Yangın merdivenlerine ulaşıma engel olmayan bu kilitler sadece yangının olumsuz etkilerini içeriye hapseder.

Yangın Kapısı Kilit sistemi sayesinde bu kapılar dışarıdan açılamaz. Bu durum olası hırsızlık vakalarının önüne geçerken yangının olumsuz etkilerinin dış dünyaya sıçramasını da engellemektedir.

Yangın Kapısı Kilidi

Yangın Kapısı Ölçüleri

Yangın Kapısı diğer bina içi veya dışına monte edilen Kapı Sistemlerinden farklı amaca ve özel duruma hizmet ettiği için ölçüleri farklı olmaktadır. Öncelikle Yangın Kapısı ensiz ve ahşap olamaz. İnsanların korku halinde koşarken 2 şer ya da 3 er kişi geçmesine müsaade edebilmesi için Yangın Kapısı Ölçüleri geniş tutulmaktadır.

Yanmaz metaller kullanılarak üretilen Yangın Kapıları yoğun insan topluluklarının dolaştığı, konakladığı, toplantı veya tatil yaptığı büyük binalarda ve hastanelerde yönetmelik gereği zorunlu olarak kullanılmalıdır.

Yangın Kapısı Ölçüleri projeye özel olarak belirlenmektedir. Özellikle çok kalabalık olan ve devasa yapı statüsünde değerlendirilen binalarda çok fazla sayıda insanın kısa sürede tahliye edilebilmesi için Yangın Kapısı Ölçüleri çok büyük olabilmektedir.

Yangın Kapısı Ölçüleri

Yangın Kapısı Kolu 

Yangın ve acil durum anlarında çıkış kolu olarak kullanılan Yangın Kapısı aksesuarı Yangın Kapısı Kolu olarak adlandırılır. Panik Bar olarak da ifade edilen bu kol bazı modellerde normal kapı koluna benzer. 

Yangın Kapısı Kolu aşağı doğru itilerek kapının kolayca açılmasını sağlayan Panik Kol yapısında kullanılır. Tehlike anında ihtiyaç duyulan bu aparat oldukça fonksiyonel ve kusursuz olmalıdır. Sadece kapının açılması görevini yerine getirmekle kalmayan Panik Bar aynı zamanda kapının güvenli olarak kapanmasını sağlar.

Yangın Kapısı modellerinde kol ve menteşe uyum içerisinde çalışarak kapının açılması - kapanması sürecinde büyük önem arz etmektedir. Acil durum anında kolayca açılan kapı otomatik olarak kapanarak dış çevreye ısı ve duman geçişine engel olur.

Yangın Kapısı Kolu

Yangın Kapısı Menteşesi 

Yangın Kapısı kanadı ve kasası arasında açılıp - kapanma sürecinin kusursuz şekilde yerine getirilmesini sağlayan mekanizmalara Yangın Kapısı Menteşesi denir. Açılıp - kapanma işlevinin sorunsuz yerine getirilmesi gereken mekanizmalar olan Yangın Kapılarında belirli periyotlarla bu durum kontrol edilmelidir. 

Yangın Kapısı Menteşesi özellikle yangın vb. acil durum anlarında önemi ortaya çıkmaktadır. İnsanlar panik halinde dışarıya doğru kaçarken kapıyı arkalarından kapatmayı unutacakları için bu menteşelerin sağlıklı çalışması ve kapıyı geri kapatması gerekir.

Yangın anında kapıların sağlıklı şekilde açılıp - kapanması Yangın Kapısı Menteşesi kalitesi ve diğer Yangın Kapısı Aksesuarları ile uyumuyla doğru orantılıdır. İçerideki duman ve ısının dışarıya yansımaması için kapının hızla kapanması çok önemlidir. 

Yangın Kapısı üretiminde menteşe, kol, kilit gibi kritik mekanizmaların en kaliteli ve uygun yapıda olanlarının kullanılması binanın ve içindeki kişilerin sağlığı için çok önemlidir. Göksu Kapı olarak Yangın Kapısı imalat sürecinde en kaliteli mekanizmaları kullanarak kapının monte edildiği projeyi güvenli ve sağlıklı hale getirmeyi hedefliyoruz.

Yangın Kapısı Menteşesi

Yangın Kapısı Sistemleri 

Yangın veya acil durum vakalarında binalardaki insanların kolayca tahliye edilmesi için Yangın Kapısı kullanılmaktadır. Bununla birlikte yangın merdivenlerinin bir tarafının açık olması ve dumandan etkilenme ihtimalini bertaraf etmesi sayesinde binalarda görülen yangınlarda can kayıplarının olma ihtimali ciddi oranda düşmektedir.

Yangın Kapısı Sistemleri üretilirken projeye uygun ölçülerde, ihtiyaç duyulan mekanizmalar ve opsiyonel seçenekler değerlendirilerek farklı modellerde imal edilmektedir. Yangın Kapısı modelleri arasında;

 • Tek Kanatlı Yangın Kapısı
 • Çift Kanatlı Yangın Kapısı
 • Panik Kollu Yangın Kapısı
 • Cam Yangın Kapısı

gösterilebilir.

Projeye en uygun Yangın Kapısı Sisteminin kullanıldığı binalarda içeriden itilerek dışarı doğru kolaylıkla açılan ve kalabalık grupların sağlıklı bir şekilde binaları terk etmesini sağlayan yangın kapıları Çıkış veya Exit şeklinde belirtilmektedir. Elektrikler kesik olduğunda bile geceleri parlayan bir yapıda olan bu yazılar tehlikeli durumların yol göstericisidir.

Yangın Kapısı Sistemleri

Yangın Kapısı Özellikleri 

Projelerin yangın ve acil durumlarda korunması ile ilgili hazırlanan yönetmelikte Yangın Kapısı Özellikleri tüm detaylarıyla belirlenmiştir. Bu özellikleri maddeler halinde;

 • Kapıların olabildiğince geniş ve yanmaz olması,
 • İçerideki ısıyı ve dumanı dışarıya sızdırmaması,
 • Projeye uygun olacak şekilde farklı çeşitlerde üretilmesi,
 • Kapı kolunun ve tutulacak yerlerin ısınmayacak yapıda imal edilmesi,
 • İnsanların çıkış anında zarar görmeyeceği şekilde tasarlanması,
 • Kapının dışarıdan açılmaması,
 • Isı karşısında dayanıklı olması, genleşmemesi, tahliyeyi engellememesi,
 • Üretimde kullanılan dolgu maddelerinin kimyasal etki ile erimemesi ve yanmaması,
 • Projede kullanılan kapı türü Cam Yangın Kapısı ise cam bölmelerin ısıya karşı dirençli olması,
 • Binadaki insan yoğunluğuna göre kapının kanat sayısının belirlenmesi,
 • Herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymadan kapının kendiliğinden kapanması,

olarak belirtebiliriz.

Standart bir Yangın Kapısı göz önüne alındığında Genel Özellikleri;

 • Kasa : 1,50 mm. - 2 mm. sac kalınlıklarında (DKP, galvaniz veya paslanmaz sacdan, ayarlı tam kasa ve köşe tipi yarım kasa olarak iki ayrı tipte üretilmektedir.)
 • Kanat : 0,8 mm. - 1,2 mm. sac kalınlıklarında (DKP, galvaniz veya paslanmaz sacdan, tek kanat ve çift kanat seçeneklerinde üretilmektedir.)
 • Fitil : 170 C. de genişleyerek boşlukları kapatan fitil,
 • Boya : Elektrostatik toz boya,
 • Aksesuar : Projenin yapısına bağlı olarak panik bar, kilitli kol seti, kapı altı otomatik giyotin fitil, hidrolik kapı kapatıcı, manyetik kapı tutucular,

şeklinde belirtebiliriz.

Yangın Kapısı Özellikleri konusuna kapsamlı olarak değindiğimiz makalemize goxu.com.tr/yangin-kapisi-ozellikleri bağlantısından erişebilirsiniz.

Yangın Kapısı TSE Belgesi 

Yangın Kapısı TSE Standardı her projenin yapılış amacına uygun olacak şekilde riayet etmesi gereken kurallar içermektedir. Binaya takılması gereken Yangın Kapısı modeli belirlenirken, kapı üretilirken ve monte edilirken Yangın Kapısı TSE Belgesi göz önünde bulundurulur.

Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan maddeler Avrupa Standartları ile de uyum göstermektedir. Bu standardın TS EN 1634-1 başlığı altında toplandığını ve tüm firmaların bu ortak standarda uyması gerektiği görülmektedir.

Göksu Kapı olarak alanında uzman personellerimiz tarafından üretilen TSE Standartlarına uygun Yangın Kapısı modellerinin her açıdan en üstün kaliteyle kullanılmasını amaçlıyoruz. Tarafımıza ulaşan çeşitli kurumsal alımlarda ve ihale şartnamelerinde bu standartlara uygun ürünler bizden talep edilmektedir.

Yangın Kapısı TSE Belgesi ile ilgili tüm detayları goxu.com.tr/yangin-kapisi-tse-belgesi bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yangın Kapısı Kullanım Alanları

Yangın Kapıları ısı ve duman sızdırmadığı için insanların dumandan zehirlenmesine engel olan acil durum kapı modeli olarak bilinmekte, Yangın Yönetmeliği kapsamında neredeyse bütün kalabalık olan binalarda kullanılması zorunlu kılınmaktadır.

İnsan yoğunluğu fazla olan, kişilerin toplu halde yaşadığı veya girip - çıktığı tüm projelerde yangın ve acil durum önlemi olarak Yangın Kapısı kullanımı kanunen şart koşulmuştur. Yangın Kapılarının en sık kullanıldığı projeler arasında;

 • Konutlar,
 • Alışveriş Merkezleri,
 • Hastaneler,
 • Okullar,
 • İş Yerleri,
 • Kooperatifler,
 • Sinema ve Tiyatrolar,
 • Gösteri Merkezleri,
 • Konser Alanları,
 • Oteller,
 • Fabrikalar,
 • Rezidanslar,

gösterilebilir.

Yangın Kapısı kullanılacağı binanın boyutlarına bağlı olmakla birlikte olabildiğince geniş üretilir. İnsanların panik anında hızla tahliye olmasını sağlayan bu durum can kaybı olmaması için önemlidir.

Ayrıca yanmaz madde kullanılarak üretilen Yangın Kapıları içeriden kolayca açılabilirken dışarıdan açılamazlar. İçeride bulunan dumanı ve alevi dışarıya iletmeyen bu kapılar ayrıca kendiliğinden kapanma özelliğine sahiptir.

Yangın Kapısı farklı amaçlarla inşa edilen binaların yangından korunması için yapılan çalışmalarda en önemli rolü üstlenen yangın güvenliği ünitesidir. Barınma, çalışma veya depolama amacıyla kullanılan binalarda oluşabilecek yangın vakalarında çalışanların, konaklayanların ve çevrede bulunanların sağlığını korumaya yarar.

Yangın vakalarında insanların binaları sağlıklı şekilde terk etmelerini sağlayan Yangın Çıkış Kapısı kullanılacağı yapıya özel olarak farklı modellerde üretilmektedir. Yangın Kapısı temel amacı insanların zarar görmeden binadan ayrılarak dışarıya veya yangın merdivenlerine ulaşabilmesidir.

Her binanın sahip olduğu alan ve ihtiyacı göz önünde bulundurularak farklı boyutlarda ve özelliklerde olacak şekilde projeye özel üretilen Yangın Kapıları Montajı uzman ekipler tarafından yapılmaktadır.

Yangın Kapısı kullanıldığı binada yaşanan yangın veya acil bir durumda insanların hafif bir itmesi ile içeriden dışarıya doğru açılmaktadır. Isınmaz ve yanmaz özel maddeler kullanılarak üretilen bu kapılara temas eden kişiler asla zarar görmez.

Yangın Merdiveni Kapısı olarak da adlandırılan Yangın Kapıları insanların bir tehlike anında kolayca ve hızla yangın merdivenine ulaşarak oradan tahliye olmalarını sağlayacak yapıda olmalıdır.

Yangın Merdiveni Kapısı veya Yangın Çıkış Kapısı olarak bilinen kapılar kullanıldığı binada oluşan yangın veya acil bir durum anında insanların hafif bir itmesi ile içeriden dışarıya doğru açılmaktadır. Isınmaz ve yanmaz özel maddeler kullanılarak üretilen bu kapılara temas eden kişiler asla zarar görmez.

Yangın Kapısı yapılmadan önce uzman ekibimiz projeyi inceleyerek kapının modelini, ölçülerini, özelliklerini ve kullanılacak malzemeleri belirler. Göksu Kapı üretim alanlarında uzman ekibimiz tarafından belirlenen yapıdaki Yangın Kapıları en yüksek kalite ve en uygun fiyat politikamıza uygun olacak şekilde üretilir.

Yangın Kapısı Kilidi kapının üretimi sürecinde entegre edilerek montaj yapılırken aktif hale getirilir.

Yangın Kapıları sızdırmaz, ısı tutmaz ve yanmaz özel malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Bu sayede acil durumda içerideki insanlar rahatça dışarıya çıkabilecek alan bulurken, yangının etkileri dış çevreye yansımamış olur.

Yangın Kapısı öncelikle yangın veya herhangi bir acil durum anında insanların binayı güvenle terk etmesini sağlar. Ayrıca bina içerisinde oluşan duman ve sıcaklığın dışarıya geçmesine engel olur.

Yangın Kapısı tehlike anında içeride bulunan insanların kolayca açabileceği yapıda üretilir. İmalat aşamasında kullanılan Yangın Kapısı Kilidi sayesinde bu kapılar dışarıdan açılamaz. Bu durum hırsızlık vakalarının önlenmesini sağlar.

Yangın Kapısı dışarıdan açılamaz. Bu yapıda üretilmesi sayesinde binada görülebilecek hırsızlık olayları engellenir.

Yangın Kapısı Yayı kapının üretimi sürecinde entegre edilerek montaj yapılırken aktif hale getirilir.

Yangın Kapısı içeriden dışarıya doğru açılmaktadır.

Yangın Çıkış Kapısı kullanıldığı binada yaşanan yangın veya acil bir durumda insanların hafif bir itmesi ile içeriden dışarıya doğru açılmaktadır. Isınmaz ve yanmaz özel maddeler kullanılarak üretilen bu kapılara temas eden kişiler asla zarar görmez.

Yangın Kapıları sızdırmaz, ısı tutmaz ve yanmaz özel malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Bu sayede acil durumda içerideki insanlar rahatça dışarıya çıkabilecek alan bulurken, yangının etkileri dış çevreye yansımamış olur.

Her binanın sahip olduğu alan ve ihtiyacı göz önünde bulundurularak farklı boyutlarda ve özelliklerde olacak şekilde projeye özel üretilen Yangın Kapıları Montajı uzman ekipler tarafından yapılmaktadır.

Yangın Kapısı Fiyatları kapının entegre edileceği alanın büyüklüğü ve istenilen özellikler göz önünde bulundurulduğunda değişkenlik göstermektedir. Kapının estetik yapısı ve arzu edilen aksesuarların kullanımı fiyatı direkt olarak etkilemektedir.

Yangın Kapısı Fiyatları kapı üretiminde kullanılacak malzeme kalitesi ve kapının ölçüsüne bağlı olarak yükselmektedir. Yazımızda size açıklamaya çalıştığımız menteşe, kilit, kol gibi mekanizmalar ve kanat sayısı fiyatlarda farklılıklara yol açmaktadır.

Yangın Kapısı binaya uygun olacak renkte üretilebilir.

Yangın Kapısı yapılmadan önce uzman ekibimiz projeyi inceleyerek kapının modelini, ölçülerini, özelliklerini ve kullanılacak malzemeleri belirler. Göksu Kapı üretim alanlarında uzman ekibimiz tarafından belirlenen yapıdaki Yangın Kapıları en yüksek kalite ve en uygun fiyat politikamıza uygun olacak şekilde üretilir.