Göksu Kapı Blog

Yangına Dayanıklı Kapı farklı amaçlara hizmet etmek için üretilen birçok yapının yangın gibi durumlarda güvenliğini sağlamak için kullanılan kapı mekanizmalarıdır. Okul, hastane, ofis, banka veya yaşam alanları fark etmeksizin tüm mekanlarda güvenliğin sağlanması için akla ilk gelen seçeneklerden birisi Yangına Dayanıklı Kapı sistemlerdir.

Yangın vakaları birçok yapıda en sık karşılaşılan ve ciddi tehlikelere yol açan afetlerden birisi olarak gösterilebilir. Yangına Dayanıklı Kapı modelleri ile tüm yaşam ve çalışma alanlarında güvenliğin sağlanması amaçlanır. Kapı sistemlerinin yangın benzeri afet anlarında hem kaçış hem güvenlik hizmeti sunması onları çok değerli hale getirmiştir.

Göksu Kapı olarak projelerin yangından korunması hedefiyle geliştirdiğimiz, arge ve tasarım süreçlerini özenle yürüttüğümüz Yangına Dayanıklı Kapılar sayesinde yurt içi ve yurt dışında milyonlarca mekanın yangın gibi olumsuz durumlarda güvenli halde kalmasını sağladık.

Uluslararası testlerden geçen ve gerekli sertifikalara sahip olan Yangına Dayanıklı Kapılar yangın gibi afetlerde emniyet sağladığı gibi ses yalıtım özelliği sayesinde yapıların bölmeleri arasında gürültü gibi istenmeyen etmenlerin geçişini engeller.

Yangına Dayanıklı Kapı modelleri kendi içlerinde 30 dakika, 60 dakika, 90 dakika ve 120 dakika yangın dayanımı sağlayan kapılar olarak sınıflandırılmaktadır. Bununla birlikte Yangın Kapısı üretiminde kullanılan malzeme göz önüne alınarak ahşap, cam, çelik, alüminyum gibi maddelerle birlikte de Yangına Dayanıklı Kapılar anılmakta ve sınıflandırılmaktadır.

Göksu Kapı tarafından üretilen Yangına Dayanıklı Kapı modellerinden birisine sahip olmak, projenize uygun boyutlarda ve özelliklerde Yangın Kapıları sayesinde güvenli mekanlar oluşmasına katkı sağlamak için İletişim metnine tıklayarak veya sol altta Whatsapp butonuna dokunarak uzman personelimiz ile anlık mesajlaşabilirsiniz.

Yangın Kapısı Nedir 

Yangın Kapısı farklı amaçlarla inşa edilen binaların yangından korunması için yapılan çalışmalarda en önemli rolü üstlenen yangın güvenliği ünitesidir. Barınma, çalışma veya depolama amacıyla kullanılan binalarda oluşabilecek yangın vakalarında çalışanların, konaklayanların ve çevrede bulunanların sağlığını korumaya yarar.

Göksu Kapı tarafından üretilen Yangın Kapısı modelleri standart ölçü ve özelliklerde olabildiği gibi projeye özel boyutlarda ve özelliklerde de olabilir. Yangına Dayanıklı Kapılar yangın anında alevlerin ve olumsuz etkilerin binanın diğer bölmelerine geçmesine engel olur. Ayrıca içerideki insanların ve değerli eşyaların tahliyesi için geçiş alanı sağlar.

Göksu Yangın Kapıları üretiminde kullanılan malzemeler, opsiyonel sistem parçaları, montaj ve servis garantisi ile diğer firmalar tarafından üretilen Yangına Dayanıklı Kapılar arasında ön plana çıkmaktadır. Projelere en doğru Yangın Kapısı modellerinin entegre edilmesi ile yapıyı kullanacak kişilerin can ve mal güvenliği garanti altına alınmaktadır.

Yangına Dayanıklı Kapı Nasıl Yapılır 

Ülkemizde ve dünyada başarılı sonuçlar veren Yangına Dayanıklı Kapı üretimi yapan çok az sayıda firma bulunmaktadır. Yangına Dayanıklı Kapı Firmaları arasında dünyada dahi ön plana çıkan üretim merkezlerinden birisi de Göksu Kapı sistemleridir. (Yangın Çıkış Kapısı)

Yangına Dayanıklı Kapı sistemleri üretimi sırasında yüksek ısıya dayanıklı özel paneller ve aksesuarlar kullanılmaktadır. Yangına ve bu durumda açığa çıkan yüksek ısıya dakika cinsinden belirli bir süre dayanabilen bu panellerin kapıların içerisine yerleştirilmesiyle oluşturulan bu kapılar can ve mal güvenliğini maksimuma çıkarmaktadır.

Yangına Dayanıklı Kapı Özellikleri 

Yangına Dayanıklı Kapılar isminden ilk anda anlaşılan durum yangın halinde koruma sağlaması olsa dahi pek çok farklı özelliği sayesinde kullanıldığı mekanlarda avantajlar sunmaktadır. Yangına Dayanıklı Kapıların özellikleri arasında;

 • Projeye uygun ölçülerde üretilmesi,
 • Çok katmanlı yapıya sahip olması,
 • Kullanılan fitillerin yüksek ses yalıtımı sağlaması,
 • Sertifikalı ve yanmaya karşı dayanıklı camların kullanılması,
 • Cam çerçevelerde genleşebilen fitiller kullanılması,
 • İmalat aşamasında güçlendirici plakaların entegre edilmesi,
 • Üzerlerinde tanıtım levhası bulunması,

gösterilebilir.

Yangın Kapısı Özellikleri kapsamında her detaya değindiğimiz yazımıza goxu.com.tr/yangin-kapisi-ozellikleri bağlantısına tıklayarak erişebilirsiniz.

Yangına Dayanıklı Kapı Modelleri 

Yangına karşı alınacak önlemlerin hayati değer taşıdığı bu dönemde Yangına Dayanıklı Kapı modelleri binaların güvenliğine ciddi oranda katkı sağlar. Üretimi sırasında birçok kaliteli ve özel malzemenin kullanıldığı bu sistemler yangın anında belirli bir süre ateş ve güvenli bölge arasındaki bariyer görevini üstlenir.

Yangına Dayanıklı Kapılar kapı kasası, cam ünite, kapı kanadı, fitil ve metal gibi malzemelerin projelerin ihtiyacına uygun yapıda seçilerek birleştirilmesi sonucunda üretilmektedir. Bu kapı sistemleri yangın veya afet anında can ve mal güvenliği için hayati önem taşıdığından imal aşamasında malzeme seçimine büyük özen gösterilmelidir.

Yangına Dayanıklı Kapı Modelleri koruma süresi göz önünde bulundurulduğunda;

 • 30 Dakika Yangına Dayanıklı Kapı
 • 60 Dakika Yangına Dayanıklı Kapı
 • 90 Dakika Yangına Dayanıklı Kapı
 • 120 Dakika Yangına Dayanıklı Kapı

şeklinde sınıflandırılmaktadır.

Göksu Kapı tarafından her modelde Yangın Kapısı istenilen özelliklerde üretilmektedir. Güvenliğin yanında estetiği de projelere sunan kapılar üreten Göksu Kapı her mekana %100 uyum sağlayacak ve maksimum emniyet sunacak kapıları üretmeye devam etmektedir.

2024 Yangına Dayanıklı Kapı Fiyatları 

Yangına Dayanıklı Kapı Fiyatları kapının entegre edileceği alanın büyüklüğü ve istenilen özellikler göz önünde bulundurulduğunda değişkenlik göstermektedir. Kapının estetik yapısı ve arzu edilen aksesuarların kullanımı fiyatı direkt olarak etkilemektedir.

2024 Yangına Dayanıklı Kapı Fiyatları kapı üretiminde kullanılacak malzeme kalitesi ve kapının ölçüsüne bağlı olarak yükselmektedir. Göksu Kapı olarak üretimini yaptığımız Yangın Kapılarını en kaliteli malzemeleri kullanarak talep edilen yapıda imal edip, montaj ve tamir süreçlerinde gerekli mekanizmaların tedarik edilmesi sürecinde de sorumluluk alıyoruz.

Türkiye'nin en tecrübeli Yangın Kapısı Firmaları arasında yer alan Göksu Kapı tarafından şartnamelere ve projenize %100 uyumlu Yangına Dayanıklı Kapı modellerinin üretiminin yapılması isterseniz +90 216 466 89 89 numaralı telefonu arayarak uzman ekibimizle görüşebilirsiniz.

Yangına Dayanıklı Kapı Sertifikası 

Göksu Kapı tarafından üretilen Yangına Dayanıklı Kapı sistemleri ulusal ve uluslararası tüm sertifikalara sahip olmakta, yangın anında en sağlıklı sonuçların alınması için yapılan testleri başarıyla geçmektedir.

Bilindiği üzere “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” ile yangın dayanım test ve sınıflandırmalarının yangına dayanıklı olması gereken yapı elemanlarının tamamında uygulanması öncelikli olarak belirtilmiştir.

Bu durum göz önünde bulundurularak ürettiğimiz Yangın Kapıları tasarım, üretim ve montaj koşullarının devamlılığı konusunda yangına dayanım test raporu ve mevzuatta zorunlu olmayan gönüllü belgelendirmelere tabi tutulmaktadır.

Yangına Dayanıklı Kapı Sistemlerinin Test, Raporlama ve Belgelendirme Süreçleri arasında;

 • EN 1634-1 Standardına Göre ‘Yangına Dayanım Testi’
 • Test Sertifikası
 • Akredite Yangına Dayanım Test Raporu
 • Genişletilmiş Uygulama Raporu (EXAP)
 • EN 13501-2 Sınıflandırma Raporu
 • EN 16034 standardına göre CE Markalama
 • Montaj Muayene Belgesi (IAC)

gösterilebilir.

Sonuç olarak Göksu Kapı garantisiyle üretilen Yangın Kapıları uygulanacağı projenin hedefleri ve hacmi doğrultusunda ihtiyaç duyulan tüm testlerden geçirilmekte ve kanunen sahip olması istenilen Yangın Kapısı Sertifikaları tamamına haiz olmaktadır.

Yangına Dayanıklı Metal Kapı 

Yangına Dayanıklı Metal Kapı sistemleri standart veya projeye özel ölçülerde üretilebilen, yangın anında 30 - 60 - 90 - 120 dakika süreleriyle yangının olumsuz etkilerine dayanabilen kapı mekanizmalarıdır. Bu kapılar yangın anında çıkış alanının sağlıklı halde kullanılması, insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması için kullanılmaktadır.

Yangına Dayanıklı Kapılar binaların kullanım amaçları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kol, kilit, panik bar, menteşe, hidrolik kapı kapatıcı, manyetik kilit, manyetik kapı tutucu, stoper gibi oldukça geniş bir aksesuar ve hırdavat yelpazesi ile entegre olarak üretilebilmektedir.

Projelerin şartları ve gereksinimlerine uygun olacak şekilde özel boyutlarda üretilebilen Yangın Kapıları estetik açıdan yapıya uyumlu olabilmesi için istenilen renklerde imal edilebilmektedir. Üretimde kullanılan elektrostatik boya fırınları yüksek teknolojili bir yüzey kaplama işlemi olup korozyon ve çizilmelere karşı üstün dayanıklılık sağlamaktadır.

Yangına Dayanıklı Kanatlı Kapı 

Yangına Dayanıklı Kanatlı Kapı sistemleri tek veya çift kanat olarak üretilen, 30 - 60 - 90 - 120 dakika süreleriyle yangının olumsuz etkilerine dayanabilen kapı mekanizmalarıdır. Geniş uygulama alanları olan ve zengin aksesuar seçeneklerine sahip olunan bu sistemler uluslararası teamüllere uygun sertifikalar doğrultusunda imal edilmektedir.

Yangına Dayanıklı Fotoselli Kapı olarak da ifade edilen bu sistemler manuel ve otomatik olarak kullanılabilecek yapıya sahiptir. Yangın Kapılarında kanat ve kasa arasında yangın sırasında şişerek duman sızdırmazlığını sağlayan özel yanmaz contalar vardır. Ayrıca bu kapılar kullanılacağı projeye uygun renklerde üretilerek estetik bir uyum sağlanır.

Yangına Dayanıklı Sarmal Kapı 

Yangına Dayanıklı Sarmal Kapı sistemleri projelerin ihtiyaç duyduğu sarmal çalışma şekli ile üretilen ve Bs476 uygun olarak test edilen kapı mekanizmalarıdır. Uluslararası kuruluşlar ve testler yapılarak yeterliliği kanıtlanan bu kapılar sarmal olarak sarılır durmakta, yangın anında oda sıcaklığının 65 dereceyi geçmesi halinde otomatik olarak kapanarak yangın çıkmış bölgeyi izoleli duruma getirmektedir.

Yangına Dayanıklı Kapılar Neden Gereklidir 

Yangına Dayanıklı Kapı sistemlerinin tüm Yangın Kapısı modellerinde olduğu gibi temel amacı yangın vakalarında alevi, dumanı ve yangının olumsuz etkilerini belirlenen süre boyunca kontrol altında tutmaktır. İhtiyaca bağlı olarak tek veya çift kanatlı üretilebilen bu kapılar yangının farklı binalara sıçramasına engel olur.

Yangına Dayanıklı Kapı modelleri binanın ihtiyacına ve hizmet sunma yapısına göre farklı dayanım gücü seviyelerinde üretilmektedir. Bu durumda kapının kalınlığı, kullanılan mekanizmaların teknik özellikleri gibi pek çok farklılık olmaktadır.

Yangın Kapıları sızdırmaz, ısı tutmaz ve yanmaz özel malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Bu sayede acil durumda içerideki insanlar rahatça dışarıya çıkabilecek alan bulurken, yangının etkileri dış çevreye yansımamış olur.

Yangın Kapıları sızdırmaz, ısı tutmaz ve yanmaz özel malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Bu sayede acil durumda içerideki insanlar rahatça dışarıya çıkabilecek alan bulurken, yangının etkileri dış çevreye yansımamış olur.

Her binanın sahip olduğu alan ve ihtiyacı göz önünde bulundurularak farklı boyutlarda ve özelliklerde olacak şekilde projeye özel üretilen Yangın Kapıları Montajı uzman ekipler tarafından yapılmaktadır.

Yangın Kapısı Fiyatları kapının entegre edileceği alanın büyüklüğü ve istenilen özellikler göz önünde bulundurulduğunda değişkenlik göstermektedir. Kapının estetik yapısı ve arzu edilen aksesuarların kullanımı fiyatı direkt olarak etkilemektedir.

Yangın Kapısı Fiyatları kapı üretiminde kullanılacak malzeme kalitesi ve kapının ölçüsüne bağlı olarak yükselmektedir. Yazımızda size açıklamaya çalıştığımız menteşe, kilit, kol gibi mekanizmalar ve kanat sayısı fiyatlarda farklılıklara yol açmaktadır.

Yangın Kapısı yapılmadan önce uzman ekibimiz projeyi inceleyerek kapının modelini, ölçülerini, özelliklerini ve kullanılacak malzemeleri belirler. Göksu Kapı üretim alanlarında uzman ekibimiz tarafından belirlenen yapıdaki Yangın Kapıları en yüksek kalite ve en uygun fiyat politikamıza uygun olacak şekilde üretilir.