Göksu Kapı Blog

Kayar Kapı farklı amaçlarla inşa edilen pek çok projede kullanılan ve birçok çeşidi olan yaygın kullanılan bir Otomatik Kapı türüdür. Otomatik bir kapının binaya uygun bir mekanizma üzerinde kayarak açıldığı tüm kapı tipleri Yana Kayar Kapı kapsamında değerlendirilebilir.

Yana Kayar Kapılar gece - gündüz fark etmeksizin kullanıldıkları alanlarda insanların, eşyaların, araçların konforlu, sorunsuz ve güvenli bir şekilde geçmesini amaçlar. Kayar Kapı Modelleri arasında proje için en uygun kapı tipinin seçilmesi çalışanların ve ziyaretçilerin güvenliği için çok değerlidir.

Kayar Kapı sistemleri otomatik olarak çalışma yeteneği sayesinde kullanım kolaylığı ve mekan tasarımı açısından büyük avantajlar sağlamaktadır. Yana Kayar Kapılar hareket ve ısıya duyarlılığı sayesinde otomatik olarak açılıp kapanabilen kapı modelleridir.

Yana Kayar Kapı sistemleri dışarıdan herhangi bir tetikleyici kullanılmadan geçişi algıladığı an kendiliğinden açılıp kapanmaktadır. Kayar Kapıların bu özelliği işletmeye yüksek yalıtım imkanı sağlamakta, ısı - ses yalıtımı ve enerji tasarrufu sunmaktadır.

Göksu Kapı 30 yılı aşkın süredir gelen tecrübesi ve profesyonel ekibi ile tüm dünyaya Yana Kayar Kapı üretmeye devam etmektedir. Sizde projenizde ihtiyaç duyduğunuz Kayar Kapıların En İyi Kayar Kapı Üreticisi eliyle yapılmasını sağlamak ve Kayar Kapıların teknik özellikleri, videoları, broşürleri ile ilgili bilgi edinmek için goxu.com.tr/radarli-kapilar bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Uzman personelimiz tarafından kaleme alınan bu yazımızda Kayar Kapı sahibi olan işletmelerin güvenle ve uzun ömürlü şekilde kapılarını kullanabilmeleri için dikkat etmesi gereken hususlara değinmeye, Kayar Kapı üretim - alım süreci sonrası bilinmesi gerekenlere değinmeye çalıştık. Merak ettiğiniz herhangi bir durum ile ilgili İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz...

Yana Kayar Kapı Nasıl Yapılır 

Göksu Kapı 30 yılı aşkın süredir işletmelerin ihtiyaçlarını ve kullanım alanlarını göz önünde bulundurarak en uygun Kayar Kapı sistemlerini üretmeye devam etmektedir. Kayar Kapı ihtiyacı olan yapıların isteklerini %100 olarak yerine getirecek özellikteki Otomatik Kapıları projeye özel olarak üretmektedir.

Kayar Kapı Nasıl Yapılır sorusuna basamaklar halinde;

 • Yana Kayar Kapı yapımı için gereken malzemeleri toplayın ve ölçülerini doğru bir şekilde alın.
 • Kapının açılacağı yerde bir taban veya tavan çerçevesi inşa edin.
 • Kayar Kapıyı montaj için gerekli kısımlarını ayırarak hazırlayın.
 • Yana Kayar Kapının yanındaki rayı tavan veya tabana sabitleyin.
 • Kapının altındaki rayı da tavan veya tabana sabitleyin.
 • Kayar Kapının hareket mekanizmasını ve kontrol panosunu takın ve bağlantılarını yapın.
 • Yana Kayar Kapıyı test ederek yana kayarken açılıp kapanmasını kontrol edin ve eksik kısımları tamamlayın.
 • Kayar Kapı yapımını tamamladıktan sonra kapıyı temizleyin ve kullanmaya hazır hale getirin.

şeklinde yanıt verebiliriz.

Sizde işletmenizin faaliyetlerinde en yüksek verimi sağlayacak, projenizle %100 uyumlu Otomatik Kapı sistemlerine Göksu Kapı kalitesiyle sahip olmak için Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, uzman ekip arkadaşımız ile değerlendirmeler yapabilirsiniz.

Kayar Kapı Montajı Nasıl Yapılır 

Kayar Kapı üretimi tamamlandıktan sonra hatasız şekilde çalışır hale gelmesi için Kayar Kapı Montajı profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Uzman kişiler tarafından yürütülen bu süreci basamaklar halinde;

 • Öncelikle Kayar Kapının Montajı için gerekli olan tüm malzemeler ve araçlar toplanır.
 • Kayar Kapı Montajı sırasında kullanılan başlıca mekanizmalar arasında Kayar Kapı Yolu, Kayar Kapı Kilitleri, Kayar Kapı Vinçleri, Kayar Kapı Motoru (eğer otomatik bir Kayar Kapı kullanılacaksa) ve Kayar Kapının kendisi olarak belirtilebilir.
 • Kayar Kapının montajı için uygun bir yer seçilir. Bu yer genellikle bina duvarının dışında ve Kayar Kapının rahat hareket edebileceği bir alana olmalıdır.
 • Kayar Kapı yolu duvar üzerinde ve Kayar Kapının açılıp kapanacağı yönde uygun bir şekilde tutturulur.
 • Kayar Kapının vinçleri Kayar Kapı yoluna monte edilir. Bu vinçler sayesinde Kayar Kapı hareket edebilir.
 • Kayar Kapı yolu altına Kayar Kapı Motoru monte edilir. Motor Kayar Kapının otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlar.
 • Kayar Kapının kendisi Yana Kayar Kapı yoluna yerleştirilir ve vinçler sayesinde hareket ettirilir.
 • Kayar Kapının iç ve dış tarafında Kayar Kapı kilitleri monte edilir. Bu kilitler Kayar Kapıyı güvenli bir şekilde kapatıp açmayı sağlar.
 • Montaj işlemi tamamlandıktan sonra Kayar Kapının çalışma düzeni ve hareketi kontrol edilir. Gerekli görülen son ayarlamalar yapılır.

şeklinde belirtebiliriz.

Kayar Kapı Özellikleri Nelerdir 

Kayar Kapılar genellikle küçük alanlar için kullanılır ve açılır - kapanır hareketi sayesinde daha fazla alan tasarrufu sağlar. Alanların bölümlenmesi için kullanılan Kayar Kapıların genel özellikleri arasında;

 • Projeye özel olarak tasarlanabilmesi,
 • Montaj kolaylığı sağlaması,
 • Farklı boyut, renk ve seçeneklerde üretilebilmesi,
 • İstenilen hızda açılıp - kapanabilmesi,
 • Nispeten küçük alanlara kolayca uygulanabilmesi,

gösterilebilir.

Kayar Kapılar genellikle yatay eksende hareket eden sistemler olarak düşünülebilir. Düzgün ve sürekli bir hareketle açılıp kapanan bu kapılar oldukça kolay kullanıma sahiptir. Genelde cam, alüminyum veya PVC malzemeden üretilen Kayar Kapılar ağır ve güçlü malzemeler kullanılmasına gerek olmadan imal edilebilmektedir.

Kayar Kapı sistemleri birçok farklı ölçüde ve tasarımda üretilebilir. Bu sayede her türlü bina için uygun seçenekler bulunur. Kayar Kapıların iç ve dış mekanlarda kullanılması mümkündür. Lakin dış mekanlarda daha fazla dayanıklılık gerektirir.

Bununla birlikte Yana Kayar Kapı modelleri gürültü kontrolü için kullanılabilir çünkü kapıların hareketi sürekli ve düzenlidir. Genellikle otomatik olarak açılıp kapanan Kayar Kapılar bazı modellerde manuel kontrol seçeneği ile de üretilebilir.

Kayar Kapı Arızaları 

Günümüzde uzun süre kullanılan tüm ürünlerde olduğu gibi Kayar Kapılarda da uzun süreli kullanım sırasında farklı nedenlerle ve değişik mekanizmalarda arızalar ortaya çıkabilir. Kayar Kapı Arızaları genellikle Kayar Kapının sürgülü parçalarında veya Kayar Kapının ayaklarında meydana gelmektedir.

Kayar Kapı Arızaları oluşmasına yol açan durumlar ve sorun oluşan kapı bölümleri arasında;

 • Rayların Deforme Olması veya Paslanması : Kayar Kapıların en önemli parçaları olan raylar zamanla deforme olabilir veya paslanarak kapının açılıp kapanmasını engelleyebilir.
 • Hareket Mekanizmasının Arızalanması : Kapının açılıp kapanmasını sağlayan Yana Kayar Kapı Motoru, kasnak ve diğer parçalar zamanla arızalanabilir.
 • Kontrol Panelinin Arızalanması : Bu durum Kayar Kapının kumandaları ve motorları arasındaki sinyal iletiminde meydana gelen arızalara bağlıdır. Kayar Kapının kumandalarla veya motor yardımıyla açılıp kapanmasını engelleyebilir.
 • Güvenlik Sisteminin Arızalanması : Kayar Kapı sistemlerinin emniyetli çalışması ve kullanıcı güvenliğini sağlaması amacına hizmet eden mekanizmalarda yaşanan sorunlar nedeniyle Kayar Kapı sağlıklı şekilde çalışmayabilir.
 • Ayarlama Sisteminin Bozulması : Kapının raylarının düzgün hareket etmesi için kullanılan ayar vidaları ve diğer parçalar zamanla bozulabilir.
 • Kontrol Cihazının Arızalanması : Kapının açılıp kapanmasını kumanda eden veya otomatik mod da çalıştıran cihaz zamanla arızalanabilir.
 • Kayar Kapının Ayaklarında Oluşan Gevşeme : Kayar Kapının ayaklarında meydana gelen deformasyonlardan kaynaklanır ve Kayar Kapının düzgün bir şekilde açılıp kapanmasını engelleyebilir.
 • Kayar Kapının Sürgülerinde Oluşan Aşınma : Bu durum Kayar Kapının sürgülerinde meydana gelen aşınmaya bağlıdır ve Kayar Kapının düzgün bir şekilde açılıp kapanmasını engelleyebilir.
 • Kayar Kapının Kumandalarında Oluşan Arızalar : Kayar kapının kumandalarında meydana gelen arızalara bağlıdır ve Kayar Kapının kumandalarla açılıp kapanmasını engelleyebilir.

gösterilebilir.

Bilinmelidir ki Kayar Kapı arızalarının nedenleri farklı olabilir. Ancak ortaya çıkan problemler genellikle Kayar Kapının kullanımından kaynaklanmaktadır. Sahip olduğunuz Otomatik Kapıyı düzenli bakım ve doğru kullanım ile uzun ömürlü olarak değerlendirebilirsiniz.

Kayar Kapı Tamiri 

Kayar Kapılar zaman içerisinde birçok farklı nedenle arızalanabilir. Bu gibi durumlarda Kayar Kapı durumu değerlendirilmelidir. Eğer kapının kaymasındaki sorun kısmen çözülebilir bir durumda ise kapının kaymasını düzene sokmak için profesyonel birisi tarafından kısa bir müdahale yapılması yeterli olacaktır.

Kayar Kapı sistemlerinde en sık yaşanan arızalar arasında kayar kapının kayması yavaşlaması, sürgülerin ya da dişlilerin bozulması, kapının açılıp kapatılırken ses çıkarması gösterilebilir. Bu ve benzeri sorunlarda uzman personeller tarafından müdahale edilmesi gerekecektir.

Kayar Kapı Tamiri Nasıl Yapılır sorusunu aşamalar halinde;

 • Öncelikle Kayar Kapınızı kapalı konuma getirin ve tamirat için ihtiyacınız olan tüm araçları ve malzemeleri hazırlayın. Bu kapının kaymasını düzeltmek için sürgüler, dişliler ve vidalar gibi parçalar içerebilir.
 • Kayar Kapının dişlilerini de kontrol edin. Dişlilerin bozulmuş olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse değiştirin.
 • Kapının kaymasını düzene sokmak için ilk olarak kayış ayarlarını kontrol edilir.
 • Kayışların gergin olup olmadığını ve doğru bir şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını tespit edilir. Eğer kayışların gerginliği yeterli değilse kayışların gerginliğini ayarlayarak kapının kaymasını düzene sokulur.
 • Kapının kaymasını düzene sokmak için 2. Adım kayışların yerleştirilme şeklini kontrol etmektir. Eğer kayışların yerleştirilme şekli doğru değilse kayışların doğru bir şekilde yerleştirilmesi için gerekli ayarlamaları yaparak kapının kaymasını düzene sokulur.
 • Kayar Kapı Tamiri yaparken 3. Adım Kayar Kapının düzene sokulmasını sağlamak için kayışların yerleştirildiği kayış tutucularını kontrol etmektir. Eğer kayış tutucuları hasarlı veya yıpranmışsa bu kayış tutucularının değiştirilmesi gerekebilir.
 • 4. Adım Kayar Kapı Tamiri yaparken kapının kaymasını düzene sokmak için kayışların yerleştirildiği kapı ayaklarının durumunu kontrol etmektir. Eğer kapı ayakları hasarlı veya yıpranmışsa bu kapı ayaklarının değiştirilmesi gerekebilir.
 • Son adımda Kayar Kapı Tamiri yaparken kayışların yerleştirildiği kapı ayaklarının düzene sokulmasını sağlamak için kapı ayaklarının ayarlanmasıdır.

şeklinde özetleyebiliriz.

Yana Kayar Kapı sistemlerinin açılıp kapatılması sırasında çıkardığı sesler takip edilerek kapıda tamir gerektirecek bir sorun olup olmadığı tespit edilebilir. Eğer sesler sürekli bir şekilde devam ediyorsa bu durumda Kayar Kapının vidalarını kontrol edilmelidir. Vidaların sıkıştırılmış olup olmadığını kontrol edilmeli ve gerekliyse sıkıştırılmalıdır.

Bununla birlikte Kayar Kapı Tamiri tamamladıktan sonra Kayar Kapınızı tekrar deneyerek sorunun ortadan kalkıp kalkmadığını kontrol ediniz. Eğer sorun hala devam ediyorsa daha profesyonel bir tamirat için Bize Ulaşarak size en yakın çözüm ortağımız hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Kayar Kapı birçok çeşidi olan ve değişik amaçlarla kullanılabilen yaygın bir Otomatik Kapı türüdür. Otomatik bir kapının binaya uygun bir mekanizma üzerinde kayarak açıldığı tüm kapı tipleri Yana Kayar Kapı kapsamında değerlendirilebilir.

Kayar Kapı birçok çeşidi olan ve değişik amaçlarla kullanılabilen yaygın bir Otomatik Kapı türüdür. Otomatik bir kapının binaya uygun bir mekanizma üzerinde kayarak açıldığı tüm kapı tipleri Yana Kayar Kapı kapsamında değerlendirilebilir.

Kayar Kapı kullanılacağı alan ve kullanım amacı göz önünde bulundurularak her yapıya göre farklı özelliklerde üretilmektedir. Göksu Kapı kalitesi ve tecrübesiyle projeye göre en uygun olacak yapıda Kayar Kapı Modelini özel olarak üretilmesi için iletişim kanallarımızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Yana Kayar Kapı ray ve transmisyon mili üzerinde güç uygulaması ile hareket eden demir, ahşap, alüminyum veya çelikten üretilen Otomatik Kapı modelidir. Demir olarak üretilmiş Yana Kayar Kapı Sistemleri ferforje kapı, çit kapı, tel kapı gibi mekanik aksamlardan meydana gelmektedir.

Yana Kayar Kapı kullanılacağı alan ve kullanım amacı göz önünde bulundurularak her yapıya göre farklı özelliklerde üretilmektedir. Göksu Kapı kalitesi ve tecrübesiyle projeye göre en uygun olacak yapıda Yana Kayar Kapı Modelini özel olarak üretilmesi için iletişim kanallarımızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.