Göksu Kapı Blog

Otomatik Panjur ev veya işyeri gibi yapıların pencerelerini ya da kapılarını açmak - kapatmak için kullanılan mekanik bir sistemdir. Otomatik Panjurlar genellikle bir motor ve kumanda paneli kullanılarak çalıştırılır. Kumanda paneli kullanıcının Otomatik Panjur Sistemini kontrol etmesine olanak verir. Motor ise Panjurun açılıp kapatılmasını sağlar.

Otomatik Panjur Sistemleri günümüzde evlerde ve işyerlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bu sistemler günün herhangi bir saatinde kullanılabilir ve kolayca kontrol edilebilir. Otomatik Panjur Sistemleri ayrıca güvenlik için de kullanılabilir ve günün herhangi bir saatinde kapı ve pencereleri otomatik olarak kapatabilir.

Otomatik Panjur Sistemleri imal edilirken temel malzemeler arasında bir motor, bir kumanda paneli ve bir panjur gövdesi bulunmaktadır. Bu bileşenler Otomatik Panjur İmalatı sırasında aşağıdaki adımlar takip edilerek bir araya getirilir;

 • Motor ve kumanda paneli önceden üretilir, hazır hale getirilir.
 • Otomatik Panjur gövdesi genellikle metal veya plastikten üretilir. Gövde önceden tasarlanmış bir şablon veya ölçüler doğrultusunda kesilerek şekillendirilir.
 • Motor ve kumanda paneli Otomatik Panjur gövdesine monte edilir. Motor Panjur gövdesinin arkasına yerleştirilir ve kumanda paneli ise panjurun ön tarafına yerleştirilir.
 • Otomatik Panjur kumaşı Panjur gövdesine yerleştirilir. Panjur kumaşı genellikle metal veya plastik şeritler yardımıyla Otomatik Panjur gövdesine sabitlenir.
 • Otomatik Panjur Sistemi test edilir ve hazır hale getirilir. Otomatik Panjur Sistemi çalışır durumda iken test edilir ve gerekli ayarlar yapılır.

Temelde bu adımlar takip edilerek Otomatik Panjur Sistemleri üretilmektedir. Otomatik Panjurların üretimi Otomatik Panjur Üreticisi bir firma tarafından gerçekleştirilir. Sistemler evlerde ve işyerlerinde kullanılacak yapıda tasarlanır.

Göksu Kapı Türkiye ve dünyada binlerce işletme için Otomatik Panjur dahil olmak üzere yapıların denetimini, estetiğini, güvenliğini sağlayan her türlü Otomatik Kapı sistemini kaliteli ürün politikası ile geniş bir müşteri yelpazesi ile sunan Kapı Sistemleri alanında global bir markadır.

Tecrübeli kadrosu, yüksek teknoloji cihazları ve sektördeki 30 yılı aşkın tecrübesi ile Göksu Kapı projelere %100 uyumlu ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan Otomatik Panjur Sistemleri üretmeye devam etmektedir.

Üretimine devam ettiğimiz Otomatik Panjur modellerinin teknik özelliklerine, ürün videolarına ve broşürüne goxu.com.tr/sarmal-sistemler bağlantısını tıklayarak ulaşabilir, işletmeniz için en dayanıklı, kaliteli, estetik ve uzun ömürlü Panjurlara sahip olmak için Hemen Bize Ulaşarak uzman personelimizle anlık iletişim kurabilirsiniz.

Otomatik Panjur Özellikleri 

Otomatik Panjur Sistemleri kullanılacakları yapının dış görüntüsü ve ihtiyaçları göz önüne alınarak özel olarak tasarlanabilen mekanizmalardır. Otomatik Panjurların sahip olabileceği opsiyonel birçok özelliğin olması her yapıya %100 uyumlu Otomatik Panjur üretimi için imkan tanımaktadır.

Otomatik Panjur Sistemleri genel ve opsiyonel özellikleri arasında;

 • Otomatik Açılma ve Kapanma : Otomatik Panjur Sistemleri bir kumanda paneli veya uzaktan kumanda aracılığıyla kolayca açılıp kapatılabilir. Bu sayede günün herhangi bir saatinde Panjur Sistemini kullanabilirsiniz.
 • Güç Kaynağı : Otomatik Kapı Sistemleri elektrikli bir motor kullanılarak çalışır. Bu sayede Panjur Sistemini her zaman kullanabilirsiniz ve güç kaynağına bağlı olmaksızın çalışabilir.
 • Güvenlik : Otomatik Panjur Sistemleri güvenlik için de kullanılabilir. Özellikle gece veya evin boş olduğu zamanlarda Panjur Sistemini otomatik olarak kapatarak evinizi güvende tutabilirsiniz.
 • Ölçülebilir : Otomatik Panjur Sistemleri genellikle ölçülebilir ve kolayca uyarlanabilir. Bu sayede Otomatik Panjur modelleri evinizin pencere ve kapı ölçülerine uygun olarak monte edebilirsiniz.
 • Gürültüsüz Çalışma : Otomatik Panjur Sistemleri gürültüsüz çalışır ve sessiz bir şekilde açılıp kapatılabilir. Bu sayede evinizde veya işyerinizde rahatsız edilmeden Panjur Sistemini kullanabilirsiniz.

gösterilebilir.

Otomatik Panjur Sistemleri bu özellikleri sayesinde evlerde veya işyerlerinde kullanımı kolay ve pratik bir sistemdir. Otomatik Panjurlar ayrıca güvenlik ve konfor sağlamak için de ideal bir seçenektir.

Otomatik Panjur Montajı Nasıl Yapılır 

Otomatik Panjur sistemleri bu konuda yeterlilik ve tecrübe sahibi işletmeler tarafından üretilebilen, yine bu alanda bilgi sahibi ekipler tarafından kullanılacağı bölüme monte edilen mekanizmalardır. Otomatik Panjur Montajı süreci Panjur Sistemi Üreticisi firma veya bu konuya hakim bir teknik servis tarafından gerçekleşmektedir.

Otomatik Panjur Montajı sürecini aşamalar halinde;

 • Ölçüm Yapılır : Öncelikle Otomatik Panjur Sisteminin monte edileceği pencere veya kapının ölçüleri alınır. Bu ölçüler Panjur Sisteminin hangi ölçülerde olacağını belirlemek için kullanılır.
 • Montaj Aparatı Hazırlanır : Otomatik Panjur Sistemini monte etmek için gereken aparatlar hazırlanır. Bu aparatlar arasında matkap, tornavida, vida ve somunlar gibi aletler bulunabilir.
 • Motor Monte Edilir : Öncelikle Otomatik Panjur Sistemine ait motor monte edilir. Motor Panjur Sisteminin arkasına yerleştirilir ve vidalar yardımıyla sabitlenir.
 • Kumanda Paneli Monte Edilir : Otomatik Kapı Sistemine ait kumanda paneli, Panjur Sisteminin ön tarafına monte edilir. Kumanda paneli vidalar yardımıyla sabitlenir.
 • Panjur Gövdesi Monte Edilir : Otomatik Panjur Sisteminin gövdesi pencere veya kapının üzerine monte edilir. Panjur gövdesi vidalar yardımıyla sabitlenir.
 • Panjur Kumaşı Yerleştirilir : Otomatik Panjur gövdesine ait kumaş yerleştirilir. Metal veya plastik şeritler yardımıyla sabitlenir.
 • Sistem Test Edilir : Otomatik Panjur Sistemi Montajı tamamlandıktan sonra sistem test edilir ve gerekli ayarlar yapılır.

şeklinde belirtebiliriz.

Yukarıda belirttiğimiz adımlar takip edilerek Otomatik Panjur Sistemi kolayca monte edilir. Eğer bu işlemler gerçekleştirilirken güvenlik önlemleri ihmal edilir veya gereken dikkat ve titizlik gösterilmezse sistemde arıza oluşma riski bulunur. Bu nedenle Otomatik Panjur Montajı profesyonel ekipler tarafından yapılmalıdır.

Otomatik Panjur Kapağı Nasıl Açılır 

Otomatik Panjur kapağını açmak için öncelikle sisteme ait kumanda panelini veya uzaktan kumandayı bulmanız gerekir. Kumanda paneli veya uzaktan kumanda Otomatik Panjur Sistemine monte edilen motorun yanında ya da panjurun ön tarafında bulunur.

Otomatik Panjur kumanda paneli veya uzaktan kumandayı bulunca aşağıdaki adımları takip ederek panjur kapağını açabilirsiniz;

 • Kumanda panelini veya uzaktan kumandayı elinize alın.
 • Kumanda panelindeki veya uzaktan kumandadaki "Aç" düğmesine basın. Bu düğme genellikle Panjur kapağını açmaya yönelik olarak tasarlandığı için kolayca bulunabilir.
 • Kumanda panelindeki veya uzaktan kumandadaki "Aç" düğmesine basıldıktan sonra Panjur kapağı otomatik olarak açılmaya başlayacaktır.
 • Panjur kapağı açıldıktan sonra kumanda panelindeki veya uzaktan kumandadaki "Dur" düğmesine basarak Panjur kapağının hareketini durdurabilirsiniz.

Yukarıdaki adımlar takip edilerek Otomatik Panjur kapağı kolayca açılabilir. Eğer kumanda paneli veya uzaktan kumandayı bulamıyorsanız veya Panjur kapağı açılmıyorsa sistemde bir arıza olabilir. Bu durumda Otomatik Panjur Üreticisi işletme veya bir teknik servis ile iletişime geçilmesi gerekebilir.

Otomatik Panjur Hırsızdan Korur Mu 

Otomatik Panjur Sistemleri evlerde ve işyerlerinde güvenlik sağlamak için kullanılabilir. Lakin bu sistemler evleri ve işyerlerini hırsızdan tek başına korur demek doğru bir tespit olmaz. Otomatik Panjurlar yapıların güvenliğine ekstra katkı sunarlar.

Otomatik Panjur sistemleri kapalı durumda iken hırsızlar geçmek için bu sistemleri açmaya çalışırlarsa güvenlik sağlamaya yönelik bir etki oluşturabilir. Bu sistemlerin yanı sıra evlerde ve işyerlerinde diğer güvenlik önlemlerinin de alınması önerilir. Örneğin; güvenlik kamerası, alarm sistemi ve güvenlik sistemleri gibi ekstra önlemler alınarak hırsızlık riski azaltılabilir.

Göksu Kapı tarafından üretilen Otomatik Panjur Fiyatları birçok farklı etmen göz önünde bulundurulduğunda farklılıklar göstermektedir. Panjur Fiyatlarında değişikliklere neden olan faktörler arasında;

 • Panjur Sisteminin Ölçüleri,
 • Panjur Panelinde Kullanılan Madde Türü,
 • Panjurun Manuel - Otomatik Olması,
 • İhtiyaç Duyulan Opsiyonel Özellikler,

gösterilebilir.

Göksu Kapı tarafından üretilen Otomatik Panjur Fiyatları birçok farklı etmen göz önünde bulundurulduğunda farklılıklar göstermektedir. Panjur Fiyatlarında değişikliklere neden olan faktörler arasında;

 • Panjur Sisteminin Ölçüleri,
 • Panjur Panelinde Kullanılan Madde Türü,
 • Panjurun Manuel - Otomatik Olması,
 • İhtiyaç Duyulan Opsiyonel Özellikler,

gösterilebilir.

Otomatik Panjur gibi mekanik önlemler hırsızları yavaşlatarak belirli bir seviyede korunma sağlar. Mekanik önlemlerin yeterli olabilmesi için alarm sistemi ile desteklenmeleri en doğrusu olacaktır.

Binaların kapı ve pencerelerinde özel bir otomasyon programı kullanılarak uzaktan kumanda, buton veya farklı bir aparat yardımıyla hareket ettirilen Panjur Sistemleri Otomatik Panjur olarak ifade edilmektedir.

Projenin yapısına bağlı olarak birçok farklı Panjur Modeli üretilmektedir. Tabi ki tüm Panjur Çeşitlerinin birbirine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Lakin günümüzde en sık kullanılan Panjur Modelleri Otomatik Panjur Sistemleridir.

Panjur Sistemleri soğuğu modeline ve kullanılan malzemeye bağlı olmakla birlikte büyük oranda keser.

Otomatik Panjur yani Motorlu Panjur sonradan takılabilir. Burada önemli olan mevcut palet sistemin hareket edeceği bir yerin olup olmamasıdır.