Göksu Kapı Blog

Günümüzde farklı amaçlarla inşa edilen ve birbirinden değişik boyutlara, özelliklere, geçiş alanlarına sahip pek çok projenin ortak talebi giriş - çıkış kontrolü sağlayacağı doğru kapı sistemine sahip olabilmektir. Bu süreçte en çok tercih edilen geçiş sistemlerinin Seksiyonel Kapı ve Otomatik Kepenk olduğunu belirtebiliriz.

Seksiyonel Kapı sistemleri binaların giriş - çıkış alanlarının duvar, tavan ve diğer özelliklerine uygun olarak hazırlanabilen; çalışma yapısı tavana doğru yatay biçimde kayarak hareket etme prosedürüne göre ilerleyen kapı sistemleridir. Günümüzde inşaat firmalarının projelerinde geçiş alanları için en sık talep ettikleri sistemlerin Seksiyonel Kapılar olduğu bilinmektedir.

Endüstriyel alanlar başta olmak üzere depo, fabrika, süpermarket, eczane, avm gibi birçok yapıda geçiş bölümünün kontrolü için dolgulu çelik sandviç panel kullanılarak tasarlanmış, enerji tasarrufu yüksek ve üst düzey güvenlik sağlayan Seksiyonel Kapı modelleri kullanılır. Üretim aşamasında şeffaf paneller kullanılarak açık görüş imkanı sunan bu sistemler güvenli yapısıyla arzu edilen boyutlarda üretilebilen uzun ömürlü kullanıma sahip mekanizmalardır.

Otomatik Kepenk bina, konut, işyeri gibi alanlarda kapı ve pencerelerin korunması, yapının güvenliğinin sağlanması için en uygun maliyetlerle optimum çözümleri sunmakta olan sarmal sistemlerdir. Kepenk Sistemleri genellikle işyerlerinde tercih edilen ve yüksek güvenlik imkanı sunan mekanizmalardır.

Kepenk Sistemleri yapıların kapı ve pencerelerinin kapanmasını sağlayan, dekoratif açıdan şık bir görünümün yanı sıra yüksek güvenlik sunan, içerisinde otomasyon sistemi de bulunan mekanizmalardır. Geniş profil seçeneklerine ve farklı uygulama yöntemlerine sahip olunması Otomatik Kepenk sistemlerini çok sık tercih edilir hale getirmiştir.

Göksu Kapı olarak 30 yılı aşkın süredir projelerin giriş - çıkış bölümlerinin kontrol altına alınabilmesi, binaların geçiş alanlarının emniyet ve estetiğe bir arada sahip olabilmesi,  istenilen yalıtımın sağlanabilmesi için her yapıya özel Seksiyonel Kapılar ve Otomatik Kepenk Sistemleri üretmekteyiz.

Projenizde ihtiyaç duyulan ve geçişlerin kontrollü biçimde yapılmasını sağlayan kapı sistemlerine sahip olmak için Hemen Bizi Arayarak randevu alabilir, uzman personellerimiz ile yapacağınız görüşmelerde yapınıza en uygun sistemin hangisi olacağına birlikte karar verebilirsiniz.

Seksiyonel Kapı ve Otomatik Kepenk Arasındaki Temel Farklar Nelerdir 

Seksiyonel Kapılar ve Kepenk Sistemleri en geniş kullanım alanına sahip ve en sık talep edilen Otomatik Kapı Sistemleri arasında gösterilmektedir. Projelerin en temel ihtiyaçlarına çözüm sunan bu sistemler belirli konularda farklı özellikle sahip olmakta ve ayrı yollardan ilerlemektedir. Bu aşamada en değerli olan ihtiyaçlarınıza ve yapınıza en uygun kapı sistemini tercih edebilmenizdir.

Seksiyonel Kapı modelleri ve Otomatik Kepenk sistemleri arasında çalışma yapısı, panel çeşidi, kontrol mekanizması, motor kullanımı, dayanıklılığı gibi konularda ortak taraflar olabildiği gibi farklı yönleri de bulunmaktadır. Bu iki ürün modeli arasındaki en temel fark ise fiyatlarıdır. Seksiyonel Kapılar Kepenk Sistemlerine göre daha yüksek fiyatlarla kullanıcılara sunulmaktadır.

Bununla birlikte bir yapıya kapı sistemi seçilirken fiyattan önce binaya %100 uyumlu ve tüm ihtiyaçları karşılayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. İletişim metnine tıklayarak veya sol atta Whatsapp ikonunu kullanarak Bize Ulaşan kişiler tecrübeli ekip arkadaşımızın yardımıyla en uygun çözüme ulaşabilirler.

Seksiyonel Kapı ve Otomatik Kepenk Arasındaki Ürün Farklılıkları Nelerdir 

Projelerin ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda Seksiyonel Kapılar da Otomatik Kepenkler de kullanışlı, dayanıklı ve estetik kapı sistemleridir. Lakin Endüstriyel Kapı ve Otomatik Kepenk uygulanacağı mekandan bağımsız birbiriyle karşılaştırıldığında Seksiyonel Kapı modellerinin Otomatik Kepenk sistemlerine kıyasla pek çok avantajı bulunmaktadır.

Seksiyonel Kapı Modelleri ve Otomatik Kepenk Sistemleri arasında yapılan kıyaslamada Seksiyonel Kapıların Kepenk Sistemlerine üstünlük sağladığı 11 kriter arasında;

 1. Yüksek Yalıtım : Seksiyonel Kapılar Otomatik Kepenklere kıyasla daha güçlü yalıtıma sahiptir. Seksiyonel Kapı üretiminde kullanılan sandviç paneller yaklaşık 50 mm. kalınlığa sahipken Otomatik Kepenklerde kullanılan bükülmüş sacdan oluşan poliüretan dolgulu lamel 20 mm. kalınlığa sahiptir.
 2. Uzun Süreli Kullanım : Seksiyonel Kapılar yay dengesi ile çalıştığı için motorları uzun ömürlü kullanım imkanı sunmaktadır. Otomatik Kepenklerde ise bütün yük motor tarafından kontrol edildiği için Seksiyonel Kapılara oranla daha kısa süreli kullanım imkanı sunmaktadır.
 3. Üst Seviye Güvenlik : Seksiyonel Kapılar hırsızlık vakalarına engel olabilmek için açılmasını önleyici güvenlik sistemleri bulundurmaktadır. Otomatik Kepenklerde ise bu amaçla kullanılan bir güvenlik ürünü yoktur.
 4. Güçlü ve Dayanıklı : Seksiyonel Kapılar üretilirken kullanılan sandviç panellerin kalınlığı ve kalitesi rüzgar, su gibi dış etmenlere karşı dayanıklılığı en üst seviyeye çıkartır. Otomatik Kepenkler ise olumsuz dış etkenlere Seksiyonel Kapılar kadar dayanıklı değildirler.
 5. Kullanım Emniyeti : Seksiyonel Kapılar geçiş sürecinde bir insan veya cisim varken kapanmasını engelleyici hassas alt emniyet sistemlerine sahiptir. Otomatik Kepenkler ise sadece fotosel bulunmaktadır.
 6. Sessiz Çalışma : Seksiyonel Kapılar üretiminde yararlanılan özel polyemid tekerler sayesinde sessiz bir şekilde çalışmaktadır. Otomatik Kepenkler ise dikme arasındaki kanaldan sürtünerek geçtikleri için daha sesli hareket etmektedir.
 7. Bakım Kolaylığı : Seksiyonel Kapılar tavana doğru kayarak çalışan sistemler oldukları için yapının tüm alanını en uygun şekilde kullanabilmektedir. Bu durum bakım ve temizliğinin oldukça kolay hale gelmesini sağlamaktadır. Otomatik Kepenkler ise bir kutu içerisine sarım yapılarak çalıştığı için hem sesli şekilde birbiri üzerine sürtünerek hareket etmektedir, hem de temizliği ve bakımı oldukça zordur.
 8. Çalışma Hızı : Seksiyonel Kapılar üretilirken kullanılan güçlü motorlar sayesinde çok hızlı açılmaktadır. Otomatik Kepenkler hız konusunda Seksiyonel Kapı Modelleri ile kıyaslandığında çok geride kalmaktadır.
 9. Servis Yeteneği : Seksiyonel Kapılar ihtiyaç halinde servis kapısı olarak kullanılabilir. Otomatik Kepenkler sarmal sistem olduğu için bu durum mümkün değildir.
 10. Yoğun Geçiş : Seksiyonel Kapılar yoğun geçişlerin olduğu alanlarda ideal çözümler sunmaktadır. Otomatik Kepenkler ise çok kullanıldığı zaman yük motora bindiği için bir süre soğuması beklenmelidir.
 11. Modern Teknoloji : Seksiyonel Kapılar günümüzün modern teknolojileri kullanılarak üretilen kapı sistemleridir. Otomatik Kepenkler eski tip daraba ürünlerinin güncel hale getirilmiş modelleri olarak ifade edilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz tüm kriterler göz önüne alındığında Seksiyonel Kapı modelleri kullanım ve genel özellikleri açısından Otomatik Kepenk sistemlerine üstünlük sağlamaktadır. Kepenk Sistemlerinin Seksiyonel Kapılara karşı avantajlı olarak görülebileceği tek konu yükseklik mesafesinin az olduğu alanlarda kullanabilir olmasıdır.

Seksiyonel Kapı ve Otomatik Kepenk Nerelerde Kullanılır 

Projesinin giriş - çıkış alanlarına en uygun çözümleri arayan kişilerin Seksiyonel Kapı ve Otomatik Kepenk nerelerde kullanılır konusunda bilgi sahibi olması doğru tercihi yapmasına imkan sağlayacaktır. Yazımızın bu bölümünde verilen bilgiler sizin işletmenizle eşleşiyorsa yapınıza en uygun kapı sistemini bulduğunuz anlamını taşımaktadır.

Seksiyonel Kapı modelleri geçişlerin yoğun olduğu, güvenliğin, hızın ve yalıtımın ön plana çıkmasının istendiği mekanlarda daha sık tercih edilen kapı sistemleri olarak bilinmektedir. Seksiyonel Kapıların kullanıldığı yapılar arasında;

 • Fabrikaların mal kabul ve sevkiyat bölümlerinde,
 • Depo ve hangarların giriş - çıkış alanlarında,
 • Oto galeri veya işyerlerinin gösterim alanlarında,
 • Konutların, villaların ve sitelerin garaj bölümlerinde,
 • Endüstriyel alanlarda ve sanayi sitelerinde,

gösterilebilir.

Otomatik Kepenk sistemleri dış ortama direkt açılmayan, daha çok kapalı kalması planlanan yapılarda sık kullanılmaktadır. Özellikle estetik görünümün ön planda olduğu ve sabah açıldıktan sonra akşama kadar açık kalan işyerlerinde ilk tercih Kepenk Sistemleri olmaktadır.

Otomatik Kepenklerin kullanıldığı yapılar arasında;

 • AVM içerisindeki dükkanlarda,
 • Kuyumcu veya eczane gibi cadde üzerindeki işyerlerinde,
 • Vitrin bölümlerinin kapanmasında,
 • İşyerlerinin içerisindeki bölünen alanlarda,
 • Güvenlik ihtiyacı olmayan kafe, bar, restoran gibi işletmelerde,

gösterilebilir.

Seksiyonel Kapılar Pahalı Mıdır 

Seksiyonel Kapılar projelere sunduğu avantajlar ve işletmelere maliyetleri kıyaslandığı zaman oldukça uygun fiyatlı ürünlerdir. Uzun süreli kullanım imkanı sunması ve dayanıklı olması bu kapıların fiyatları diğer Otomatik Kapı Sistemlerinden fazla olsa dahi daha avantajlı, kullanılır ve ekonomik hale gelmesini sağlamaktadır.

Bununla birlikte Seksiyonel Kapı modelleri işletmelere maksimum yalıtımı sunmaktadır. Bu durum enerji tasarrufunu beraberinde getirerek işletmenin mali açıdan avantajlı konuma geçmesini sağlamaktadır. Ayrıca hızlı açılıp - kapanan bu kapılar yine içerisinin olumsuz dış etkenlere maruz kalmasını engelleyerek yine ekonomik açıdan ciddi fayda sunmaktadır.

Son Olarak Seksiyonel Kapı Mı, Otomatik Kepenk Mi 

Göksu Kapı olarak 30 yılı aşkın sektör tecrübemiz ve kullanıcı - ürün ilişkisine hakimiyetimiz ile diyebiliriz ki bize en sık danışılan konulardan birisi "Seksiyonel Kapı Modelleri mi, Otomatik Kepenk Sistemleri mi" şeklinde olmaktadır. Yazımızın tamamında değindiğimiz gibi bu sorunun cevabı binanın boyutuna, özelliklerine ve kullanım amacına göre farklılık göstermektedir.

Seksiyonel Kapı modelleri Otomatik Kepenk sistemleri ile kıyaslandığında daha fazla avantajlara sahip mekanizmalardır. Bununla birlikte temel hedef estetik, uyum ve yüksek olmayan yapılarda korumanın sağlanmasıysa Otomatik Kepenk sistemleri tercih edilmelidir. Lakin temel ihtiyaçlar hız, yalıtım, güvenlik, bakım kolaylığı ve dayanıklılık ise Seksiyonel Kapı modelleri ilk tercih olmalıdır.

Seksiyonel Kapı modeline, kullanım yerine ve amacına bağlı olarak tercih edilecek Seksiyonel Kapı Motoru değişiklik göstermektedir. Proje için seçilen Seksiyonel Kapının fonksiyonel, estetiksel ve teknik özellikleri göz önünde bulundurularak en uygun güce sahip motor seçilmektedir.

Seksiyonel Kapı modeline, kullanım yerine ve amacına bağlı olarak tercih edilecek Seksiyonel Kapı Motoru değişiklik göstermektedir. Proje için seçilen Seksiyonel Kapının fonksiyonel, estetiksel ve teknik özellikleri göz önünde bulundurularak en uygun güce sahip motor seçilmektedir.

Seksiyonel Kapı Motoru Fiyatları projeye en uygun Seksiyonel Kapı belirlendikten sonra seçileceği için farklı fiyatlar çıkabilir. Çünkü Seksiyonel Kapı Motorlarının birçok farklı özellikte seçeneği bulunmaktadır. Seksiyonel Kapı Motoru Fiyatları ile ilgili sorularınızı web sitemizdeki whatsapp ikonuna tıklayıp bizimle irtibata geçerek sorabilirsiniz.

Endüstriyel Seksiyonel Kapı Fiyatları farklı yataklama seçenekleri ile imal edilebilmesi nedeniyle farklı ücretler ile üretilmesine rağmen fonksiyonları ve estetik yapısı dikkate alındığında oldukça uygun fiyatlara sahip olunabilen bir kapı modelidir. Endüstriyel Seksiyonel Kapı Fiyatları ile ilgili sorularınızı web sitemizdeki whatsapp ikonuna tıklayıp bizimle irtibata geçerek sorabilirsiniz.