Göksu Kapı Blog

Yükleme Rampası depo ve fabrika gibi işletmelerde yükleme ve boşaltma süreçlerini kolaylaştıran, araç ve zemin arasındaki seviye farkını ayarlayan bir ekipmandır. Yükleme Rampaları forklift, transpalet gibi araçların güvenli ve hızlı bir şekilde yük taşımasını sağlar.

Bununla birlikte Yükleme Rampaları iş kazalarına sebep olabilecek riskli alanlardır. Tüm endüstriyel kazaların %25'i Yükleme Rampalarının yakınında meydana gelmektedir. Bu nedenle Yükleme Rampası Güvenliği işletmeler için büyük önem taşımaktadır.

Yükleme Rampası Güvenliği hem yaya hem de araç trafiğinin yoğun olduğu bu alanlarda çarpışma, düşme, sıkışma gibi kazaları önlemek için alınması gereken tedbirleri kapsar. Yükleme Rampası Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler;

 • Yükleme Rampası Seçimi : Yükleme rampası seçerken işletmenin ihtiyaçlarına uygun, kaliteli ve güvenilir bir ürün tercih edilmelidir. Yükleme Rampalarının hareketini sağlayan motor, pompa, hidrolik piston ve elektrik kontrol ünitesi gibi parçaların sağlam ve fonksiyonel olması gerekir. Yükleme Rampasının kapasitesi, boyutları, açısı ve yüksekliği de işletmenin kullanacağı araçlara ve yük tiplerine uygun olmalıdır.
 • Yükleme Rampası Montajı : Yükleme Rampası Montajı uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır. Rampa kullanılacağı alana uygun bir şekilde sabitlenmeli ve gerekli bağlantılar sağlanmalıdır. Yükleme Rampasının Montajı sırasında ve sonrasında test edilmesi ve çalışır durumda olması gerekir.
 • Yükleme Rampası Bakımı : Yükleme Rampası düzenli olarak bakıma alınmalıdır. Bakım sırasında yükleme rampasının tüm parçaları kontrol edilmeli, arızalı veya yıpranmış olanlar değiştirilmeli veya tamir edilmelidir. Bakım sıklığı, yükleme rampasının kullanım yoğunluğuna göre belirlenmelidir.
 • Yükleme Rampası Kullanımı : Yükleme Rampası kullanımı sırasında dikkatli olunması gerekir. Yükleme Rampasını kullanacak olan personel eğitimli ve yetkin olmalıdır. Rampanın üzerindeki yük kapasitesi aşılmamalıdır. Yükleme Rampasının açısı ve yüksekliği araç ve zemin arasındaki seviye farkına göre ayarlanmalıdır. Rampanın üzerindeki araçların hareketi sırasında yayaların bu alandan uzak durması sağlanmalıdır.
 • Yükleme Rampası Güvenlik Ekipmanları : Yükleme Rampası güvenliği için ek güvenlik ekipmanları kullanılabilir. Bu ekipmanlardan yazımızın devamında detaylı olarak bahsedilecektir.

şeklinde özetlenebilir.

Uzman ekip arkadaşımız tarafından kaleme alınan bu yazımızın üst bölümünde Yükleme Rampasının Güvenliği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu konuda daha fazla bilgi almak için makalemizin devamını okuyabilir veya İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz

Yükleme Rampası Güvenlik Ekipmanları

Yükleme Rampaları farklı yüksekliklerdeki yükleme alanları ile araçlar arasında köprü görevi görerek yük taşıma işlemlerini kolaylaştıran ve hızlandıran ekipmanlardır. Bu rampaların kullanımı sırasında bazı güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Makalemizin bu kısmında Yükleme Rampası Güvenlik Ekipmanları Nelerdir, Nasıl Çalışır ve Hangi Avantajları Sağlar sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Yükleme Rampası Güvenlik Ekipmanları genel olarak;

 • Araç Rampa Merkezleme Sistemi : Bu sistem aracın rampaya sağlıklı bir şekilde yanaşması için sensörler, led ışıklar, kamera ve monitörden oluşur. Aracın rampaya girişi ve konumu sensörler tarafından takip edilir ve led ışıklar aracın sağa veya sola kaymasını önlemek için şoföre görsel olarak yönlendirir. Kamera ve monitör ise yükleme operatörlerinin aracın yanaşmasını kontrol etmesine olanak tanır.
 • Tır Yanaşma İzleme ve Oransal Mesafe LED Gösterge Sistemi : Bu sistem aracın rampaya ne kadar yaklaştığını ultrasonik sensör ve piksel kontrollü rgb led ışık ile ölçer ve gösterir. Aracın rampaya tam yanaşma mesafesi kontrol panosu üzerinden ayarlanabilir. Bu sayede şoföre hem renk değişimi hem de kırmızı trafik ışığı ile rampaya tam yanaşma bilgisi verilir.
 • Kablosuz Tır Takozlama ve İkaz Sistemi : Bu sistem aracın rampaya yanaştıktan sonra teker arkasına yerleştirilen kablosuz haberleşebilen bir teker takozu ile sabitlenmesini sağlar. Teker takozu yerleştirildiğinde alarm sistemi devreye girer ve rampa kapısının açılabilmesi için teker takozunun konulması şart koşulur. Eğer teker takozu operasyon sırasında alınırsa sesli ikaz verilerek yükleme personelinin uyarılması sağlanır.
 • Araç Anahtarı Takip ve İkaz Sistemi : Bu sistem aracın anahtarının operasyon sırasında kontakta kalmasını sağlamak için bir anahtar takip cihazı ile donatılır. Eğer anahtar kontakta değilse sesli ve ışıklı ikaz verilir. Bu sayede aracın hareket etmesi veya çalıştırılması engellenir.

şeklinde kategorize edilir.

Yükleme Rampası Güvenlik Ekipmanları hem yükleme personelinin hem de araç şoförlerinin güvenliğini arttırırken, aynı zamanda yükleme operasyonlarının verimliliğini ve kalitesini de yükseltir. Yükleme Rampası Güvenlik Ekipmanları ile ilgili daha fazla bilgi almak için Göksu Kapı markasını ziyaret edebilirsiniz.

Yükleme Rampası Kullanımında Güvenlik İpuçları 

Yükleme Rampaları araçlara ve depolara malzeme taşımak için kullanılan pratik ve ekonomik araçlardır. Ancak Yükleme Rampaları ile çalışırken bazı güvenlik önlemlerine dikkat etmek gerekir. Yükleme Rampası Kullanımında Güvenlik İpuçları dendiğinde;

 • Yükleme Rampasını seçerken taşıyacağınız malzemenin ağırlığına ve boyutlarına uygun olduğundan emin olun. Aşırı yüklenen veya uyumsuz rampalar kaza riskini artırabilir.
 • Yükleme Rampasını kullanmadan önce rampayı sabitlemek için gerekli tüm bağlantı elemanlarını kontrol edin. Rampayı aracın veya depo kapısının altına iyice yerleştirin ve kaymaz bir zemin üzerinde olduğundan emin olun.
 • Yükleme Rampasını kullanırken yavaş ve dikkatli hareket edin. Rampayı aşırı hızla veya ani frenleme yaparak kullanmayın. Rampada dönüş yapmaktan veya geri gitmekten kaçının. Rampayı sadece düz bir hat üzerinde kullanın.
 • Yükleme Rampasını kullanırken uygun kişisel koruyucu ekipmanları giyin. Baş, göz, el ve ayak koruması sağlayan kask, gözlük, eldiven ve ayakkabı gibi ekipmanlar kullanın. Ayrıca yansıtıcı veya parlak renkli giysiler giyerek görünürlüğünüzü artırın.
 • Yükleme Rampasını kullanırken çevrenizdeki diğer insanlara veya araçlara dikkat edin. Rampada çalışırken başkalarının yaklaşmasına izin vermeyin. Rampayı kullanmadığınız zamanlarda ise güvenli bir yerde saklayın veya kaldırın.

ilk akla gelen davranışlar olmaktadır.

Yükleme Rampası kullanımında bir çırpıda ifade edebileceğimiz güvenlik ipuçları bunlardır. Bu ipuçlarını uygulayarak hem kendinizi hem de malzemenizi koruyabilirsiniz. Yükleme Rampaları ile ilgili daha fazla bilgi için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz

Yükleme Rampası Güvenlik Standartları ve Yönetmelikler 

Yükleme Rampaları yükseklik farkı olan yerler arasında yük taşıma işlemlerini kolaylaştıran, sabit veya hareketli olabilen ekipmanlardır. Bu rampaların kullanımı esnasında iş verimliliğini artırıp iş kazalarını önlemek için güvenlik standartları ve yönetmeliklere uyulması gerekir.

Yazımızın bu bölümünde Yükleme Rampalarının Güvenlik Standartları ve Yönetmelikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu konuda Türkiye'de yürürlükte olan iki önemli kaynak vardır;

 • İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği
 • TS EN 1398 Hareketli Yükleme Rampaları Standardı

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na dayanarak hazırlanmış bir yönetmeliktir. Bu yönetmelik iş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenliğin sağlanması için işveren, çalışan ve diğer ilgililerin uyacakları asgari şartları belirler.

Yönetmeliğin Ek III Bakım, Onarım ve Periyodik Kontrol ile İlgili Hususlar bölümünde yükleme rampalarının periyodik kontrolleri ile ilgili hükümler yer alır. Buna göre yükleme rampalarının periyodik kontrolleri yılda en az 1 defa yapılmalıdır. Periyodik kontrollerde görsel kontrol, işlevsellik kontrolü, statik deney ve dinamik deney gibi testler uygulanmalıdır. Periyodik kontrol sonucunda hazırlanan raporlar işyerinde saklanmalıdır.

TS EN 1398 Hareketli Yükleme Rampaları Standardı ise Avrupa Birliği tarafından hazırlanmış bir standarttır. Bu standart Hareketli Yükleme Rampalarının tasarım, imalat, montaj, bakım ve kullanım esaslarını kapsar.

Standartta Hareketli Yükleme Körüğü genel özellikleri, güvenlik gereklilikleri, testte tabi tutulma yöntemleri ve işaretlemeleri ile ilgili detaylı bilgiler verilir. Bununla birlikte Hareketli Yükleme Rampalarının kullanıcı kılavuzu ve bakım talimatları da standartta yer alır.

Yükleme Rampalarının Güvenlik Standartları ve Yönetmelikleri hem işçiler hem de ekipman sağlığı açısından önemlidir. Göksu Kapı olarak ürettiğimiz yükleme rampalarının bu standart ve yönetmeliklere uygun olduğunu garanti ediyoruz. Sizde Yükleme Rampası ihtiyacınız için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Yükleme Rampası Güvenliği için Eğitim ve Sertifikalar 

Yükleme Rampaları depo ve lojistik sektöründe yaygın olarak kullanılan ekipmanlardır. Bu rampalar araçlar ile depo arasında yük transferi sağlayan hareketli platformlardır. Yükleme Rampalarının doğru ve güvenli bir şekilde kullanılması hem çalışanların hem de malların güvenliği açısından önemlidir.

Yükleme Rampası Kullanımı belirli eğitim ve sertifikalara sahip olmayı gerektirir. Bu eğitim ve sertifikalar Yükleme Rampası operatörlerinin yeterlilik ve bilgilerini kanıtlar. Ayrıca Yükleme Körüğü Operatörleri iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun davranmalı ve yükleme rampası bakım ve kontrolünü düzenli olarak yapmalıdır.

Yükleme Rampası Güvenliği için Eğitim ve Sertifika faydaları arasında;

 • Yükleme Rampası Operatörleri yükleme rampasının çalışma prensiplerini, özelliklerini ve limitlerini öğrenir. Bu sayede yükleme rampasını verimli ve güvenli bir şekilde kullanabilirler.
 • Yükleme Rampası Operatörleri yükleme rampasının potansiyel tehlikelerini, riskleri ve önlemlerini bilir. Böylece kazaları ve yaralanmaları önleyebilirler.
 • Yükleme Rampası Operatörleri yükleme rampasının bakım ve kontrollerinin nasıl yapılacağını öğrenir. Bu sayede yükleme rampalarının performansını ve ömrünü artırabilirler.
 • Yükleme Rampası Operatörleri eğitim ve sertifikalar sayesinde işverenlerin güvenini kazanır. Böylece kariyer fırsatlarını geliştirebilirler.

gösterilebilir.

Yükleme Rampası Güvenliği için Eğitim ve Sertifikalar almak isteyen bireyler yetkili kurum ve kuruluşlara başvurabilirler. Bu kurum ve kuruluşlar Yükleme Rampası Operatörleri için teorik ve pratik eğitimler sunar. Eğitim sonunda yapılan sınavlarda başarılı olanlar Yükleme Rampası Operatörü Sertifikası alabilirler.

Göksu Kapı olarak işletmeniz için en uygun Yükleme Rampasını tasarlayabilir ve üretebiliriz. Otomatik Kapı Sistemleri ve Yükleme Sistemleri konusunda uzman bir firma olarak, lojistik operasyon verimliliğini ve güvenliğini maksimuma çıkarmak için çalışmalarımıza odaklı bir şekilde devam ediyoruz. Sizde ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için İletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz.

Yükleme Rampası depo ve fabrika gibi işletmelerde yükleme ve boşaltma süreçlerini kolaylaştıran, araç ve zemin arasındaki seviye farkını ayarlayan bir ekipmandır.

Yükleme Rampası depo ve fabrika gibi işletmelerde yükleme ve boşaltma süreçlerini kolaylaştıran, araç ve zemin arasındaki seviye farkını ayarlayan bir ekipmandır.

Yükleme Rampalarının güvenli şekilde kullanımı için;

 • Yükleme Rampası Seçimi,
 • Yükleme Rampası Montajı,
 • Yükleme Rampası Kullanımı,
 • Yükleme Rampası Bakımı,
 • Yükleme Rampası Güvenlik Ekipmanları,

gibi hususlara özen gösterilmesi gerekir.

Yükleme Rampaları forklift, transpalet gibi araçlar başta olmak üzere güvenli ve hızlı bir şekilde yük taşıması süreçlerinin tamamlanmasını sağlar.

Yükleme Rampası Güvenlik Ekipmanları dendiğinde akla ilk gelen ürünler;

 • Araç Rampa Merkezleme Sistemi
 • Tır Yanaşma İzleme ve Oransal Mesafe LED Gösterge Sistemi
 • Kablosuz Tır Takozlama ve İkaz Sistemi
 • Araç Anahtarı Takip ve İkaz Sistemi

olmaktadır.