Göksu Kapı Blog

Günümüz modern proje mimarisi ile birlikte inşa edilen yüksek boyutlu binaların içerisinde bulunan kişilerin, ürünlerin ve malzemelerin güvenliğine dikkat edilmesi ekstra önem verilen bir husus halini almıştır. Göksu Kapı tarafından üretilen Yangın Kapısı modelleri işletmelerin güvenlik ihtiyaçları için en etkili ve başarılı çözümleri sunan mekanizma olarak bilinmektedir.

Yangın vakaları yapıların emniyeti konusunda korkulan, tehlikeli bulunan ve en sık yaşanan durum olarak ifade edilmektedir. Yangın Kapısı insanların günlük hayatları içerisinde karşılaşabilecekleri yangın başta olmak üzere deprem, sel gibi tüm olumsuz durumlarda güvenli olarak binalardan tahliye edilmesi için hayati önem arz etmektedir.

Özellikle yüksek katlı tasarlanan binalarda yangın gibi afet anlarında problemin kontrol altına alınabilmesi ve insanların sağlıklı şekilde tahliye edilebilmesi çok değerlidir. Yangın anında üst düzey güvenlik sağlanabilmesi için binaların yangının olumsuz etkilerini farklı bölümlerine geçirmeyecek şekilde tasarlanması gerekmektedir.

Yangın Kapıları binaların güvenliği dendiğinde akla ilk gelen unsurlardan birisidir. Yangın Çıkış Kapısı olarak da ifade edilen bu kapılar yangın gibi tehlikeli anlarda risk altındaki alanlarla güvenli alanlar arasında barikat görevi görmektedir. Yüksek ısıya ve yangının olumsuz etkilerine karşı dayanıklı olan bu kapılar yangın çıkan bina bölmesi ile diğer bölmeler arasında yalıtım sağlayarak yangının olumsuz etkilerinin diğer bölmelere sıçramasına engel olur.

Göksu Kapı olarak 30 yılı aşkın Kapı Sistemleri Üreticisi tecrübemiz ile Avrupa, Dünya ve TSE Standartlarında en kaliteli, güvenli, dayanıklı Yangın Kapısı modellerini uygun fiyatlar ile projelere %100 uyumlu olarak üretmekteyiz. Göksu Yangın Kapıları EN 1634-1 normuna uygun olacak yapıda laboratuar şartlarında gerçek fırınlarda test edilmekte, maksimum güvenliği binaya sunacak yapıda üretilmektedir.

Standart boyutlarda ve özelliklerde üretilen Yangın Kapıları ayrıca projeye özel ölçülerde ve aksesuarlar kullanılarak imal edilebilmektedir. Ülkemizde ve dünyanın birçok farklı ülkesinde kullanılan Göksu Yangın Kapıları yangın benzeri olumsuz durumlar anında olası can ve mal kaybı riskini minimuma indirmektedir.

Yangın Kapısı Nedir 

Yangın Kapısı farklı amaçlarla inşa edilen binaların yangından korunması için yapılan çalışmalarda en önemli rolü üstlenen yangın güvenliği ünitesidir. Barınma, çalışma veya depolama amacıyla kullanılan binalarda oluşabilecek yangın vakalarında çalışanların, konaklayanların ve çevrede bulunanların sağlığını korumaya yarar.

Göksu Kapı tarafından üretilen Yangın Kapısı modelleri standart ölçü ve özelliklerde olabildiği gibi projeye özel boyutlarda ve özelliklerde de olabilir. Yangına Dayanıklı Kapılar yangın anında alevlerin ve olumsuz etkilerin binanın diğer bölmelerine geçmesine engel olur. Ayrıca içerideki insanların ve değerli eşyaların tahliyesi için geçiş alanı sağlar.

Yangın Kapısı Modelleri üretilirken kullanılan malzemelerin özelliklerine bağlı olarak yangına karşı farklı sürelerde dayanıklılık sunarlar. Yangının yayılmasına engel olan ve binanın diğer bölümlerinin yangından etkilenmesini engelleyen bu kapılar yangına dayanma süreleri ile de adlandırılabilirler.

Yangın Kapısı özel laboratuarlarda gerçek yangın koşulları oluşturularak test edilir. Bu süreçte kapının sağladığı avantajlar kanıtlanarak tüm dünyada kabul görülen sertifikalara sahip olurlar. Yangın esnasında binanın yangın çıkan bölgesine olumsuz etkilerin hapsedilmesi, insanların ve mekanda bulunan malzemelerin güvenliğinin sağlanması için doğru Yangın Kapılarının kullanılması hayati önem arz etmektedir.

Yangın Kapısı Özellikleri 

Yangın Kapısı yangın veya acil durum anında binaların tehlikeli bölgelerinden nispeten daha güvenli alanlarına sağlıklı geçişin sağlandığı, yangının olumsuz etkilerinin yapının diğer bölümlerine geçmesinin engellendiği kapı mekanizmalarıdır. Göksu Yangın Kapıları belirli bir standart ile üretilebildiği gibi projelerin ihtiyaçlarını %100 olarak karşılayacak boyutlarda, özelliklerde ve opsiyonel seçeneklerde imal edilebilmektedir.

Projelerin yangın ve acil durumlarda korunması ile ilgili hazırlanan yönetmelikte Yangın Kapısı Özellikleri tüm detaylarıyla belirlenmiştir. Bu özellikleri maddeler halinde;

 • Kapıların olabildiğince geniş ve yanmaz olması,
 • İçerideki ısıyı ve dumanı dışarıya sızdırmaması,
 • Projeye uygun olacak şekilde farklı çeşitlerde üretilmesi,
 • Kapı kolunun ve tutulacak yerlerin ısınmayacak yapıda imal edilmesi,
 • İnsanların çıkış anında zarar görmeyeceği şekilde tasarlanması,
 • Kapının dışarıdan açılmaması,
 • Isı karşısında dayanıklı olması, genleşmemesi, tahliyeyi engellememesi,
 • Üretimde kullanılan dolgu maddelerinin kimyasal etki ile erimemesi ve yanmaması,
 • Projede kullanılan kapı türü Cam Yangın Kapısı ise cam bölmelerin ısıya karşı dirençli olması,
 • Binadaki insan yoğunluğuna göre kapının kanat sayısının belirlenmesi,
 • Herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymadan kapının kendiliğinden kapanması,

olarak belirtebiliriz.

Standart bir Yangın Kapısı göz önüne alındığında Genel Özellikleri;

 • Kasa : 1,50 mm. - 2 mm. sac kalınlıklarında (DKP, galvaniz veya paslanmaz sacdan, ayarlı tam kasa ve köşe tipi yarım kasa olarak iki ayrı tipte üretilmektedir.)
 • Kanat : 0,8 mm. - 1,2 mm. sac kalınlıklarında (DKP, galvaniz veya paslanmaz sacdan, tek kanat ve çift kanat seçeneklerinde üretilmektedir.)
 • Fitil : 170 C. de genişleyerek boşlukları kapatan fitil,
 • Boya : Elektrostatik toz boya,
 • Aksesuar : Projenin yapısına bağlı olarak panik bar, kilitli kol seti, kapı altı otomatik giyotin fitil, hidrolik kapı kapatıcı, manyetik kapı tutucular,

şeklinde belirtebiliriz.

Yangın Kapısı Üreticileri 

Göksu Kapı Mekatronik Yapı Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretilen Yangın Kapıları projelerin boyutları, ihtiyaçları, duvar kalınlıkları göz önüne alınarak yarım kasa veya tam kasa olacak şekilde farklı kasa profillerinde üretilebilir. Üretim sürecinde belirli bir Yangın Kapısı profili olmakla birlikte standart dışı ihtiyaçları olan mekanlara özel boyutlarda üretim yapılabilmektedir.

Göksu Kapı tarafından imal edilen Otomatik Kapı modelleri ile binalarda oluşacak yangın vakalarında can ve mal güvenliğinin sağlanması temel hedef olarak görülmektedir. Bu duruma ek olarak yüksek kalite, hızlı temin, uygun bütçe, pratik montaj ve nakliye gibi işletmelerin ömür boyu ihtiyaç duyacağı hususlar da göz önüne alınarak tüm bu durumlara uyan Yangın Kapısı Modelleri üretilmeye devam edilmektedir.

Yangın Kapısı İmalat Detayları 

Yangın Kapısı acil durum anında insan sağlığını ve can güvenliğini direkt olarak etkileyen bir ürün olduğu için diğer kapı sistemlerine kıyasla çok daha özenli bir üretim sürecinden geçirilmektedir. Göksu Kapı olarak imalatını yaptığımız Yangın Kapıları yüksek kalite, ciddi imalat ve sürekli test davranışları tekrar edilerek üretilmektedir.

Tüm detayları tecrübeli personellerimiz tarafından büyük bir özenle takip edilen Yangın Kapısı Modellerini diğer firmalar tarafından üretilen emsallerinden farklı kılan durumlar arasında kullanılan malzemenin kalitesi, her bir parçanın diğeriyle %100 uyumu, servis ve montaj kolaylığı gösterilebilir.

Yangın anında can ve mal güvenliğine büyük destek sağlayan Yangın Kapıları projeyi inşa eden firmalar için ölçülendirme, detaylandırma ve montaj bakımından zorlu bir süreç olabilmektedir. Göksu Kapı tarafından üretilen Yangın Kapıları binalarda can ve mal güvenliğine katkı sağlarken aynı zamanda işletmelerin bütçelerini zorlamayacak, hızlı temin edebilecekleri, kaliteli, nakliyesi ve montajı kolay bir ürün olarak sunulmaktadır.

Yangın Kapısı Kanat Bükme 

Yangın Kapısı Kanat Bükme İşlemi üretim sürecinde değerli bir aşama olarak görülebilir. Göksu Kapının modern teknoloji ile hazırlanan üretim parkuru sayesinde Yangın Kapısı Kanat Bükme İşlemi el değmeden (son teknoloji makineler yardımıyla) en kısa sürede ve yüksek kalitede tamamlanmaktadır.

Otomatik Kapı Sistemleri üretimi alanında 30 yılı aşkın tecrübeye sahip Göksu Kapı yurt içi ve yurt dışında binlerce projenin yapısına en uygun Yangın Kapılarına sahip olmasını sağlamıştır. Yangın Kapısı üretim sürecinde son teknolojiden faydalanarak tüm dünyada kabul gören standartlarda imalat sunan Göksu Kapıi her tür yapıya %100 uyum sağlayacak ve can - mal güvenliğini ön planda tutacak Yangın Kapıları üretimine büyük bir hızla devam etmektedir.

Yangın Kapısı Kasa Bükme 

Yangın Kapısı Kasa Bükme İşlemi üretim sürecinde değerli bir aşama olarak görülebilir. Göksu Kapının modern teknoloji ile hazırlanan üretim parkuru sayesinde Yangın Kapısı Kasa Bükme İşlemi el değmeden (son teknoloji makineler yardımıyla) en kısa sürede ve yüksek kalitede tamamlanmaktadır.

Göksu Kapı güvencesiyle standart boyutlarda ve özelliklerde üretilen Yangın Kapıları projenin ihtiyaçları göz önüne alınarak istenilen ebatlarda ve aksesuarlarla üretilebilmektedir. Modern laboratuarlarda EN 1634-1 normuna göre ayarlanmış gerçek fırınlar kullanılarak test edilen Yangın Kapısı modellerimiz özelliklerine göre 30, 60, 90, 120 dakika sertifikalarını almaktadır.

Yangın Kapısının Elektrostatik Toz Boya ile Kaplanması 

Yangın Kapısı modelleri kullanılacakları projelerin genel görünümüne uygun olması için son teknoloji boya merkezimizde Elektrostatik Toz Boya ile kaplanmaktadır. Göksu Kapı olarak ürettiğimiz Yangın Kapıları standart renk RAL 9002 olmakla birlikte istenilen tüm RAL renkleri kullanılabilmektedir.

Yangına Dayanıklı Kapılar da dış ve iç yüzeyler, Yangın Kapısı modellerinden kasa ve kanatlar farklı renklerde üretilebilmektedir. Yangın Kapılarının kanat ve kasa sacı galvanizli maddeler kullanılarak üretildiği için korozyon dayanımı çok yüksektir. Bununla birlikte galvanizli saclar Elektrostatik Toz Boya ile kaplanmaya uygun özel yüzeye sahiptir. Uygulama sürecinde kullanılan güneş ışınlarına dayanıklı polyester boya sayesinde Yangın Kapıları iç veya dış mekan fark etmeksizin her ortamda kullanılabilir.

Yangın Kapısı İhracatı

Göksu Kapı olarak üretimini yaptığımız Yangın Kapıları sayesinde yangın benzeri acil durum anlarında binaların bölümleri arasında yangının olumsuz etkilerinin geçişini engellerken aynı zamanda insanların tehlikeli ortamdan tahliyesi sağlanmaktadır.

Yangın Kapısı İmalatçıları olarak ifade edilen Yangın Kapısı Firmaları arasında sadece Türkiye'de değil Avrupa da ve Dünya da ön plan çıkan Göksu Kapı dünyanın birçok bölgesinde Yangın Kapısı ihtiyacının karşılanması sürecinde 1 numaralı rolü üstlenmektedir. Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya ihracat yapan firmamız binlerce projenin Yangın Kapısı ihtiyacını karşılamaktadır. 

Sizde projenizde ihtiyaç duyulan Yangın Kapılarını Göksu Kapının uzman kadrosu tarafından son teknoloji kullanılarak üretilen yüksek kalite Yangın Kapısı modelleri ile karşılamak için Hemen Bize Ulaşınız...

Yangın Kapısı kullanılacağı binanın boyutlarına bağlı olmakla birlikte olabildiğince geniş üretilir. İnsanların panik anında hızla tahliye olmasını sağlayan bu durum can kaybı olmaması için önemlidir.

Ayrıca yanmaz madde kullanılarak üretilen Yangın Kapıları içeriden kolayca açılabilirken dışarıdan açılamazlar. İçeride bulunan dumanı ve alevi dışarıya iletmeyen bu kapılar ayrıca kendiliğinden kapanma özelliğine sahiptir.

Yangın Kapısı kullanılacağı binanın boyutlarına bağlı olmakla birlikte olabildiğince geniş üretilir. İnsanların panik anında hızla tahliye olmasını sağlayan bu durum can kaybı olmaması için önemlidir.

Ayrıca yanmaz madde kullanılarak üretilen Yangın Kapıları içeriden kolayca açılabilirken dışarıdan açılamazlar. İçeride bulunan dumanı ve alevi dışarıya iletmeyen bu kapılar ayrıca kendiliğinden kapanma özelliğine sahiptir.

Yangın Kapısı farklı amaçlarla inşa edilen binaların yangından korunması için yapılan çalışmalarda en önemli rolü üstlenen yangın güvenliği ünitesidir. Barınma, çalışma veya depolama amacıyla kullanılan binalarda oluşabilecek yangın vakalarında çalışanların, konaklayanların ve çevrede bulunanların sağlığını korumaya yarar.

Yangın vakalarında insanların binaları sağlıklı şekilde terk etmelerini sağlayan Yangın Çıkış Kapısı kullanılacağı yapıya özel olarak farklı modellerde üretilmektedir. Yangın Kapısı temel amacı insanların zarar görmeden binadan ayrılarak dışarıya veya yangın merdivenlerine ulaşabilmesidir.

Her binanın sahip olduğu alan ve ihtiyacı göz önünde bulundurularak farklı boyutlarda ve özelliklerde olacak şekilde projeye özel üretilen Yangın Kapıları Montajı uzman ekipler tarafından yapılmaktadır.

Yangın Kapısı kullanıldığı binada yaşanan yangın veya acil bir durumda insanların hafif bir itmesi ile içeriden dışarıya doğru açılmaktadır. Isınmaz ve yanmaz özel maddeler kullanılarak üretilen bu kapılara temas eden kişiler asla zarar görmez.

Yangın Merdiveni Kapısı olarak da adlandırılan Yangın Kapıları insanların bir tehlike anında kolayca ve hızla yangın merdivenine ulaşarak oradan tahliye olmalarını sağlayacak yapıda olmalıdır.

Yangın Kapısı yapılmadan önce uzman ekibimiz projeyi inceleyerek kapının modelini, ölçülerini, özelliklerini ve kullanılacak malzemeleri belirler. Göksu Kapı üretim alanlarında uzman ekibimiz tarafından belirlenen yapıdaki Yangın Kapıları en yüksek kalite ve en uygun fiyat politikamıza uygun olacak şekilde üretilir.

Yangın Kapısı yapılmadan önce uzman ekibimiz projeyi inceleyerek kapının modelini, ölçülerini, özelliklerini ve kullanılacak malzemeleri belirler. Göksu Kapı üretim alanlarında uzman ekibimiz tarafından belirlenen yapıdaki Yangın Kapıları en yüksek kalite ve en uygun fiyat politikamıza uygun olacak şekilde üretilir.

Yangın Merdiveni Kapısı veya Yangın Çıkış Kapısı olarak bilinen kapılar kullanıldığı binada oluşan yangın veya acil bir durum anında insanların hafif bir itmesi ile içeriden dışarıya doğru açılmaktadır. Isınmaz ve yanmaz özel maddeler kullanılarak üretilen bu kapılara temas eden kişiler asla zarar görmez.

Yangın Kapısı Kilidi kapının üretimi sürecinde entegre edilerek montaj yapılırken aktif hale getirilir.

Yangın Kapıları sızdırmaz, ısı tutmaz ve yanmaz özel malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Bu sayede acil durumda içerideki insanlar rahatça dışarıya çıkabilecek alan bulurken, yangının etkileri dış çevreye yansımamış olur.

Yangın Kapısı öncelikle yangın veya herhangi bir acil durum anında insanların binayı güvenle terk etmesini sağlar. Ayrıca bina içerisinde oluşan duman ve sıcaklığın dışarıya geçmesine engel olur.

Yangın Kapısı tehlike anında içeride bulunan insanların kolayca açabileceği yapıda üretilir. İmalat aşamasında kullanılan Yangın Kapısı Kilidi sayesinde bu kapılar dışarıdan açılamaz. Bu durum hırsızlık vakalarının önlenmesini sağlar.

Yangın Kapısı dışarıdan açılamaz. Bu yapıda üretilmesi sayesinde binada görülebilecek hırsızlık olayları engellenir.

Yangın Kapısı Yayı kapının üretimi sürecinde entegre edilerek montaj yapılırken aktif hale getirilir.

Yangın Çıkış Kapısı kullanıldığı binada yaşanan yangın veya acil bir durumda insanların hafif bir itmesi ile içeriden dışarıya doğru açılmaktadır. Isınmaz ve yanmaz özel maddeler kullanılarak üretilen bu kapılara temas eden kişiler asla zarar görmez.